علم طراحی وب خیلی بیشتر از اون چیزی که فکرش رو می کنید هوشمند شده. قضیه مثل قبل نیست که سریع شروع کنید به طراحی و کد نویسی سایت و یک روزه یک سایت خوب و تمیز با گرافیک بالا داشته باشید. استراتژی طراحی سایت نقش اصلی در فروش و معرفی کالای سایت شما خواهد داشت. باید از طراح های ویژه و خاصی استفاده کنید تا چشم کاربر به هدف شما خیره شود! استفاده از طرح z در طراحی سایت یگ راهکار عالی برای طراحی سایت جدید شماست! اما این راهکار مناسب برخی سایت هاست. سایت هایی که نیاز به یک هسته برای برندینگ دارند و  طرحی می خواهند که کاربر رو به مقصد خاصی هدایت کند که در اون صفحه ( مقصد ) یک محصول رو در معرض دید کاربر قرار بدهد.

در واقع این طراحی و چیدمان سایت شماست که رفتار کاربر سایت شما را مشخص می کند!?

طرح Z در طراحی سایت

درک z-layout بسیار ساده و ابتدایی هست. همیشه در کلاس های آموزشی و مقالات خدمت دوستان توضیح دادم که کاربران همیشه سمت چپ سایت شما رو بهتر میبینند. پس سعی کنید تبلیغات و اطلاعات مهم سایت رو در سمت سایت به نمایش بگذارید. در یک جمله عرض کنم که z-layout ابتدا چشم کاربر به لوگوی سایت شما که در بالای سایت و سمت چپ قرار گرفته می افتد و در مرحله بعد منوی سایت که سمت چپ وبسایت هست، در مرحله سوم به مقدمه ای از خدمات یا محصولات شما و در مرحله آخر دکمه خرید محصول ، عضویت در خبرنامه سایت و یا هر call to action دیگری که در سایت نمایش داده اید! چشم کاربر دقیقا مسیر حرف Z را دنبال می کند. برای درک بیشتر این مسئله تصویر زیر رو ببینید:

z-layout-diagram

راحت و آسان ، به این طراحی الگوریتم z یا طرح z می گوییم.

حالا چند نکته خدمت شما عرض می کنم که اگر این موارد را رعایت کنید، طراحی z شما بهترین کیفیت و کارایی ممکن را خواهد داشت:

  • استفاده از پس زمینه هایی که چشم را هدایت می کنند ( در مسیر Z )
  • یک لوگوی شیک که در مرحله اول کاربر را جذب خود کند. ( مسیر اول )
  • استفاده از یک دکمه رنگی در منوی سایت که چشم کاربر را در مرحله ۲ به خود جذب کند.
  • استفاده از یک تصویر یا اسلایدر زیبا که چشم کاربر را از گوشه بالا سمت راست مانیتور به پایین ، سمت چپ هدایت کند.
  • و در نهایت استفاده از یک دکمه جذاب ( البته نه جیغ :d ) که کاربر را در مرحله ۴ متوجه خود کند.

از نظر روانشناسی در طراحی و ، با استفاده از این روش کاربر مرحله چهارم یا بهتر هست بگم همون دیدن دکمه خرید یا ثبت نام ، در ذهن ناخود آگاه خود متوجه می شود که دقیقا به هدف خود رسیده و برای تکمیل کار خود باید روی این دکمه ALL TO ACTION کلیک کند تا به هدف مورد نظر خود برسد. به این ترتیب هم کاربر و هم شما به هدف خود رسیده اید.

یک سایت موفق که از پترن z در طراحی خود استفاده کرده:

evernote

محمد جواد کوشکی
خودمو یک متخصص نمی دونم چون هر روز دارم چیز های جدیدی در حوزه کسب و کار اینترنتی یاد می گیرم.