یکی از کاربران سایت از طریق ایمیل ، آدرس صفحه ای در سایت دیوار را برای من ارسال کرد و از من خواست که این آگهی که در مورد بازاریابی محتوا است را بررسی و در مورد صحت انجام آن اعلام نظر کنم. این امر باعث شد که سوژه ای برای بخش بازاریابی محتوای وب سایت پیدا کنم و در این مطلب به شما مواردی را ذکر می کنم که ممکن است مفید فایده باشد.

این آگهی در سایت دیوار مطابق با تصویر زیر است :

bad-content-marketing

حدود سال ۱۳۹۱ بود که اولین مطلبی که در زمینه بازاریابی محتوا می خواستم بنویسم ، در ابتدا در گوگل عبارت Content Marketing را جستجو کردم و با ترجمه بازاریابی محتوایی مواجه شدم که ترجیح دادم از کلمه بازاریابی محتوا در عبارات خود استفاده کنم.

از همان چند سال گذشته تا به امروز تاکید کرده ام که بازاریابی محتوا باید توسط افراد متخصص و آشنا به کسب و کار مورد نظر انجام شود و به صورت رایگان در دسترس عموم قرار گیرد به طوری که برای خوانندگان مطالب مفید فایده باشد.

تعداد دقایقی که کاربران بر روی وب سایت زمان می گذارند و تعداد صفحاتی که می بینند و همچنین نرخ خروج پس از ورود به وب سایت (Bounce Rate) کاملا نشان دهنده عملکرد وب سایت در خصوص بازاریابی محتوا است.

بازاریابی محتوا تنها پر کردن وبلاگ ها با مطالب تکراری کپی شده و یا نوشتن بدون رغبت مطالب نیست. مسلم بدانید در آگهی فوق هر فردی که به عنوان نویسنده مشغول به کار شود یعنی در چارچوب بازاریابی محتوای کسب و کار مورد نظر فعالیت نماید رغبت درستی برای انجام کار نخواهد داشت.

دوستان عزیز برای انجام بازاریابی محتوا باید پول هزینه کنید تا افراد با رغبت کامل برای شما به انجام بازاریابی محتوا مشغول شوند.

بازاریابی محتوا روشی است که در آینده نزدیک جایگزین روش های تبلیغاتی خواهد شد. شما حاضر هستید در وب سایت ها تبلیغ کنید و هزینه پرداخت کنید اما در هنگام پرداخت هزینه برای انجام بازاریابی محتوا با شک و تردید مواجه می شوید.

با مدرک و دلیل این امر را خدمت شما اثبات می کنم.

یکی از سایت های خبری مشهور در ایران با قرار دادن بنر تبلیغاتی شما در وب سایت خود در صورت تمایل به تبلیغات کلیکی و نه تبلیغات بر اساس مدت زمان نمایش ، به ازای هر بار کلیک بر روی بنر ، مبلغ ۱۰۰۰ تومان از تبلیغ دهنده می گیرد.

حال فرض کنید که شما ۵۰ هزار تومان بابت ایجاد یک مطلب خوب و کار پسند هزینه کرده اید. آیا این مطلب خوب و کاربر پسند ۵۰ بار نمایش از سمت موتورهای جستجو و شبکه های اجتماعی برای شما به ارمغان نخواهد آورد؟

با ذکر مثالی عملی این مورد را خدمت شما توضیح می دهم.

با جستجوی کلید واژه بازاریابی اینترنتی چیست متوجه می شوید که صفحه اختصاص داده شده به این مطلب در پرسیما در رتبه ۱ گوگل قرار دارد.

در ابتدا دو مورد آماری را بررسی می کنیم و بعد نتیجه گیری می کنم.

هر دو آمار از بازه زمانی ۱۸ آگوست ۲۰۱۵ تا ۱۸ اکتبر ۲۰۱۵ می باشد یعنی دقیقا مربوط به دو ماه گذشته است.

– طبق آمار گوگل انلیتیکس در دو ماهه گذشته تعداد بازدید هایی که از این صفحه صورت گرفته است ۲۳۱ مرتبه بوده که ۱۹۲ بازدید از آن از طریق جستجو در گوگل وارد وب سایت شده اند.

google-analytics-what-is-internet-marketing

– آمار دوم مربوط به ابزار وبمستر تولز گوگل است.

webmaster-tools-what-is-internet-marketing

همان طور که مشاهده می کنید طی دو ماهه گذشته رتبه ۱ گوگل در خصوص کلید واژه بازاریابی اینترنتی چیست به پرسیما اختصاص داده شده است و ۶۰.۵۷ درصد نرخ کلیک دارد یعنی از ۱۷۵ باری که این کلید واژه در گوگل در دو ماهه گذشته جستجو شده است ۱۰۶ مرتبه آن کاربران وارد صفحه این مطلب در پرسیما شده اند.

۱۰۶/۱۷۵=۰.۶۰۵۷

۰.۶۰۵۷*۱۰۰ = ۶۰.۵۷ %

حال با ذکر این آمار چه نتیجه ای می خواهم بگیرم؟

نتیجه این شد که ۱۹۲ بازدید از سمت گوگل وارد این صفحه شده است و اگر می خواستم برای تبلیغات بنری در همان وب سایت خبری مشهور اقدام کنم و به ازای هر کلیک ۱۰۰۰ تومان پرداخت کنم در دو ماهه گذشته برای به دست آوردن ۱۹۲ بازدید از وب سایت ، باید مبلغ ۱۹۲۰۰۰ تومان پرداخت می کردم. تازه این موضوع را فراموش نکنید که بیش از ۲ سال است که از طریق این صفحه کاربران وارد وب سایت پرسیما می شوند و تعداد کل بازدید ها بسیار بیشتر از این اعداد است و همچنین کیفیت کاربرانی که از طریق جستجو وارد وب سایت می شوند نسبت به کاربرانی که از روش های تبلیغی وارد وب سایت می شوند بسیار بالاتر است و نرخ تبدیل مشتری بالقوه به مشتری بالفعل در مورد آن ها بسیار بیشتر از روش های تبلیغی است.

نتیجه گیری نهایی

بازاریابی محتوا هزینه اضافی نیست و در صورتی که تمایل دارید این کار را برون سپاری کنید به یاد داشته باشید باید بهای آن را به درستی بپردازید در غیر اینصورت نتیجه مورد نظر خود را نخواهید گرفت.

محمد جواد کوشکی
خودمو یک متخصص نمی دونم چون هر روز دارم چیز های جدیدی در حوزه کسب و کار اینترنتی یاد می گیرم.