هر سال سئو با قوانینی که گوگل به روزرسانی می کند، پیچیده تر می شود. صاحبان کسب و کارهای کوچک از این کار بسیار کلافه شده اند چرا که زمان و منابع کافی برای بروزرسانی ندارند و برای رسیدن به هدف هایی که در این زمینه در نظر گرفته اند نمی رسند و گاهی دچار گمراهی نیز می شوند.

در این مقاله ۷ روش برای کمک به کسب و کارهای کوچک طبق رتبه دهی سنتی جستجوهای اینترنتی به رشته تحریر در آمده است:

۱- سئو در محل سایت (onsite SEO) لازم است اما کافی نیست

بله، بهینه سازی تگ های صفحات، چارچوب سایت و سرعت بارگذاری صفحات مهم هستند. بسیاری از تجربیات نشانگر این امر بوده اند که این متغیرها در الگوریتم های گوگل خود را نشان می دهند.

اما دلسرد نشوید. شخصی را استخدام کنید تا ارزیابی کند و سایت را آماده کند. سپس حرکت کنید. بسیاری از کسب و کارهای کوچک در همین قدم اول گیر می کنند.

۲- محتوای وب سایت و تجربیات آن بسیار مهم است

بسیار با این جمله مواجه بوده ایم که «محتوا، سلطان سئو است». اما آیا واقعاً چنین است؟

وب سایت شما بایستی مطالبی جذاب و خواندنی برای کاربران داشته باشد. اهمیت این موضوع وصف ناشدنی است. این کار به زمان صرف شده در سایت، تغییرات و سئو کمک می کند. (محتوای جذاب به اشتراک گذاری بیشترو لینک شدن افراد دیگر نیز کمک می کند).

وب مسترهای کسب و کارهای کوچک نیز با برایشان این کار ضروری است تا چیزی ارزشمند در کسب و کار خود برای بیان داشته باشند. محتوای ضعیف ردپایی بد بر سئوی onsite و offsite می گذارد.

۳- برای محتوا بازاریابی کنید تا لینک های ورودی سایت را افزایش دهید.

بسیاری از کسب و کارهای کوچک به اندازه کافی برای آنکه بدانند ۷۰% رتبه دهی موتورهای جستجو از طریق نتایج لینک های ورودی (یا Backlink) صورت می پذیرد، زرنگ هستند و با واقع بینی می پرسند: «از کجا می توانم بخرم؟!»

لینک های ورودی را نخرید! – این کار نیز ردپای بدی بر جای می گذارد.

بازاریابان کسب و کارهای کوچک نیاز به خرید لینک و بازاریابی محتوا دارند تا تاثیرات آن را در سایت خود مشاهده کنند. حقۀ این کار مبادله لینک است. اشخاصی که ارزش این کار را دارند پیدا کنید و به آنها پیشنهاد تبادل لینک بدهید.

کیفیت محتوا به همراه شوخی، اطلاع رسانی، مباحثه، سیاسی کاری یا تبادل معمولاً راه هایی است که لینک های ورودی را به همراه می آورند و بدون شک سئوی قابل قبولی نیز به دنبال خواهند داشت.

۴- پروفایل کسانی که به شما لینک می دهند را بدانید

اخیراً مباحثه ای در خصوص تغییر نقش متن های لنگری لینک شده (Anchor Text) در الگوریتم گوگل مطرح شده است.حتی اگر اهمیت آنها کمرنگ شوند، هنوز یک فاکتور قوی به حساب می آیند.

کسب و کارهای کوچک، پروفایل لینک های ورودی خود را بدانند. عدم لنگر به برند و توضیحات برندشان سیگنالی مشخص از دستکاری اشتباه برای لینک سازی است که رتبۀ آنها را نه تنها بالا نمی برد بلکه نتیجه معکوس نیز به دنبال خواهد داشت.

توضیح مترجم: برای مثال نام کسب و کار شما ایران تجارت است و در متنی که در سایت منتشر شده است قسمتی که با نام برند شما (دربارۀ ایران تجارت) اشاره شده است، متن دربارۀ ایران تجارت هایپرلینک شده است. اما این هایپرلینک به جای ارجاع بازدیدکننده به صفحۀ «درباره» به جای دیگری لینک می دهد تا بازدید آن صفحه را افزایش دهد.

بازارهای کسب  و کار سالم از طریق انتشار در رسانه ها و مباحثه در تالارهای گفتگو (Forums) با نام اصلی کسب و کار حضور می یابند که این کارها ردپایی خوب برجا خواهد گذاشت.

نقل قول از زبان همکاران نیز نشانه ای از یک پروفایل لینک دهی طبیعی است. کمپانی های قوی در کنار سایر برندهای قوی در مطالب مختلف معرفی می شوند.

مقالاتی با یک لینک لنگری با وب سایتی که اعتباری پایین دارد کاری عبث و بیهوده است. گوگل این مقالات را بررسی می کند و برای لینک های و مقالات وزنی در نظر می گیرد و آنها را از الگوریتم خود حذف می کند. برای اطلاعات بیشتر به «بروزرسانی های پنگوئنی (Penguin Update) مراجعه کنید.

۵- سر و صدا کردن در فضاهای اجتماعی

گوگل فعالیت هایی نظیر لینک دهی را قابل قبول می داند چرا که این فعالیت ها از نظر کاربران پاسخی مثبت در پی داشته است. بدون یک المان جمعی، طعمه گذاری تنها با لینک دهی با بازاریابی محتوایی چندان قابل تمیز دادن نیست. توسعۀ یک جامعه (Community) (بهترین شرایط اجرای آن درون سایت است) می تواند بهترین روش برای طعمه گذاری لینک ها باشد، چرا که جامعۀ مجازی و فعالیت های درون آن برایتان کاری را انجام می دهد که هیچ مشاوری در زمینه سئو نمی تواند آن کار را بکند.

این کار بایستی سازماندهی شده و طبیعی باشد تا به سئو کمک کند. اگر این توضیحات کافی نیست می تواند به روش «ایندکس گذاری معنایی پنهان» مراجعه کنید.

۶- کیفیت در ازای کمیت

ارسال ایمیل های انبوه با هزینه پایین برای لینک دهی های فراوان می تواند بسیار وسوسه انگیز باشد. اما این کار به کاری شبیه نتیجه ای خواهد شد که کمپانی JCPenney به آن رسید. (برای کسب اطلاعات بیشتر به این لینکمراجعه کنید)

کسب و کارهای کوچک این قانون را دوست ندارند اما برای بالا بردن رتبه دهی سایت خود باید به آن احترام بگذارند.

۷- گزارش های سئو را مطالعه کنید

صاحبان کسب و کارهای کوچک مشغله های زیادی دارند اما این دلیلی برای توجه نکردن به فعالیت های مشاور سئویشان نیست. به چند دلیل بایستی گزارش های ماهانۀ سئو را مطالعه کنید:

* نتایج می توانند شما را به مسیر درستی هدایت کنند. منتظر معجزه نباشید، تنها پروسه هایی را ماهیانه اجرا کنید.

* گزارش های ماهیانه تیم سئو بایستی پروسه هایی منظم را نشان دهند. کسب و کارهای کوچک نباید قدم های بلند برای این کار بردارند چرا که به اندازه کافی ریسک پیش رویشان وجود دارد.

نتیجه گیری

گوگل یک کامپیوتر عظیم است که به اطلاعاتی صحیح برای تصمیم گیری نیاز دارد. الگوریتم های متغیرهای بزرگ آن بایستی به درستی درک شوند.

هنگامی که قواعد این بازی عوض شود، این تغییرات برای بهتر ساختن مرور لینک دهی ها و محتوای سایت است که برای سال ها می تواند به شما کمک کند. از این ۷ روش پیروی کنید تا رتبه دهی بیشتری کسب کنید و جماعتی را به دور برند خود جمع کنید و هر چیزی غیر از این را کنار بزنید.

محمد جواد کوشکی
خودمو یک متخصص نمی دونم چون هر روز دارم چیز های جدیدی در حوزه کسب و کار اینترنتی یاد می گیرم.