فایل Robots.txt چطور بر سئو سایت شما تاثیر میگذارد و چرا تا این اندازه اهمیت دارد؟ در واقع این فایل نقش مهمی را در SEO کلی سایت شما دارد و شما قطعا به این فایل نیاز خواهید داشت . در ادامه دلایل الزام وجود این فایل را بیان خواهم کرد.در این مقاله روش بهینه سازی فایل وردپرس robot.txt را به شما یاد می دهیم. همچنین سعی داریم اهمیت این فایل را برای شما مشخص کنیم!!وردپرس robots.txt نقش مهمی در عملکرد کلی سئو وبسایت دارد. فایل وردپرس robot.txt با موتورهای جستجو ارتباط برقرار می کند. همچنین برای موتورهای جستجو مشخص می کند که چه بخش هایی از سایت را ایندکس کنند.

بهینه سازی فایل وردپرس robots.txt

نداشتن فایل robots.txt باعث جلوگیری از امدن موتورهای جستجو به داخل سایت شما میشود.به همین دلیل به شما پیشنهاد میکنم که این فایل را ایجاد کنید.

فایل وردپرس robots.txt کجا قرار دارد و چگونه ساخته می شود؟

وردپرس robots.txt معمولا در روت هاست قرار دارد. با استفاده از FTP و یا file manager هاست می توانید به آن دسترسی داشته باشید.فایل وردپرس robots.txt را همانند هر فایل متنی می توانید با ویرایشگر متنی ساده مثل نوت پد باز کنید.حال برای ایجاد فایل وردپرس robots.txt همانند روش زیر عمل نمایید. روش ساخت این فایل بسیار ساده است!اگر وردپرس robots.txt در هاست شما وجود ندارد، زودتر این فایل را ایجاد نمایید. برای ساخت فایل وردپرس robot.txt، ابتدا در سیستم خود یک فایل متنی (نوت پد) با نام robots.txt ایجاد کنید. سپس این فایل را در روت هاست آپلود نمایید.

نحوه استفاده از  فایل وردپرس robots.txt

پس از ایجاد وردپرس robot.txt، لازم است که شما اطلاعاتی برای استفاده از این فایل داشته باشید.فرمت کلی فایل وردپرس robot.txt کاملا ساده است. در خط ابتدای این فایل، user agent ( عامل کاربر ) مشخص می شود. user agentt در واقع نام ربات جستجو کننده است، که شما در تلاش برای برقراری ارتباط با آن هستید! برای مثال Googlebot (ربات گوگل) یا Bingbott (ربات بینگ)

نکته!! شما می توانید از علامت * برای دستور دادن به همه ربات ها استفاده کنید.

خطوط بعدی این فایل شامل دستورات Allow (اجازه دادن) یا Disallow (عدم اجازه) برای موتورهای جستجو است. از این طریق به موتورهای جستجو،
اعلام می کنید که چه بخش هایی را ایندکس کنند و چه بخش هایی را نمی توانند، ایندکس کنند.

کد زیر نمونه ای از فایل وردپرس robots.txt است:

<pre>User-Agent: *Allow: /wp-content/uploads/Disallow: /wp-content/plugins/Disallow: /readme.html</pre>

بهینه سازی فایل وردپرس robots.txt برای سئو وبسایت

حال نوبت به بهینه سازی آن می رسد. در ابتدا یک پیشنهاد برای وبمستران داریم!!گوگل به وبمستران توصیه می کند که، از این فایل برای مخفی سازی محتواهای با کیفیت پایین استفاده نکنند.اگر این چنین فکر می کنید با استفاده از فایل وردپرس robots.txt از ایندکس شدن دسته بندی ها، آرشیو صفحات و… توسط گوگل جلوگیری کنید.متاسفانه فکر و کار شما نادرست است! پس بهتره که وظیفه این فایل را یادآوری کنیم.

یادآوری!! هدف وردپرس robots.txt، راهنمایی کردن ربات ها برای ایندکس مطالب سایت است. این فایل از خزیدن ربات ها در سایت شما جلوگیری نمی کند!!

اگر شما نمی خواهید بعضی از صفحات ایندکس شوند، می توانید از افزونه های وردپرس استفاده کنید. شما می توانید با نصب بعضی از افزونه های وردپرس، متا تگ هایی را همانند nofollow ،noindex را به آرشیو صفحات اضافه کنید. برای مثال از افزونه های سئو وردپرس استفاده کنید.

در ادامه نکات کلی را برای بهینه سازی این فایل برای شما می گوییم.

مورد اول: صفحاتی همانند ورود، ثبت نام، مدیریت (admin) را لازم نیست به  فایل وردپرس robots.txt اضافه کنید. به دلیل اینکه صفحه ورود و ثبت نام
دارای برچسب noindex هستند. در اینصورت قابل ایندکس نیستند!!

مورد دوم: همچنین توصیه می شود فایل readme.html را در در این فایل، غیر مجاز (disallow) کنید. شاید بپرسید چرا؟؟

زیرا بعضی از افراد با استفاده از فایل readme.html سعی می کنند، نسخه وردپرس را بدست آورند. حال با شخصی سازی این فایل از دسترسی
راحت افراد به  فایل readme.html جلوگیری می کنید. به عبارتی دیگر با disallow کردن این فایل از حملات مخرب در امان هستید!!

مورد سوم: در فایل وردپرس robots.txt، دایرکتوری افزونه های وبسایت خود را disallow کنید!

این کار امنیت سایت شما را افزایش می دهد و از حملات مخرب جلوگیری می کند. زیرا افرادی به دنبال پلاگین های خاص آسیب پذیر برای سو استفاده از وبسایت ها هستند.در این قسمت از آموزش برای شما سه روش کلی برای بهینه سازی فایل وردپرس robots.txt معرفی کردیم. امیدواریم با استفاده از این نکات بتوانید این فایل را بهینه کنید.

نمونه ای از یک فایل robots.txt :

User-Agent: *
 
Allow: /wp-content/uploads/
 
Disallow: /wp-content/plugins/
 
Disallow: /readme.html

در مثال بالا در خط دوم به تمامی ربات ها دستور ایندکس کردن تصاویر اپلود شده در دایرکتوری داده شده و در خط های بعدی دستور ایندکس نکردن افزونه ها و فایل های readme را داده ام.

بهینه سازی فایل robots.txt

گوگل به مدیران سایت ها توصیه میکند تا از فایل robots.txt برای مخفی کردن محتوای بی کیفیت استفاده کنند .البته جلوگیری از ایندکس شدن دسته ها، تاریخ، و  آرشیو ها خیلی کار جالبی نیست اما اگر شما بخواهید از ایندکس شدن و یا دنبال شدن آرشیو های خود جلوگیری کنید میتوانید با استفاده از افزونه های وردپرسی این کار را انجام دهید. اما نیازی نیست صفحه ورود، مدیریت دایرکتوری، یا صفحه ثبت نام  را به فایل robots.txt خود اضافه کنید.

بهینه سازی فایل robots.txt

به شما توصیه میکنم که اجازه ندهید فایل readme ایندکس شود زیرا اگر کسی بخواهد ورژن وردپرس شما را بداند به راحتی میتواند به آن دسترسی داشته باشد.پس بهتر است که این فایل ایندکس نشود.

یک فایل robots.txt ایده آل چگونه باید باشد؟

خیلی از سایت های مشهور از robots.txt های ساده ای استفاده میکنند .نمونه فایل robots.txt  سایت خودمان ( منبع : www.wpbeginner.com ) می باشد .

User-Agent: *
Allow: /?display=wide
Allow: /wp-content/uploads/
Disallow: /wp-content/plugins/
Disallow: /readme.html
Disallow: /refer/
 
Sitemap: http://www.wpbeginner.com/post-sitemap.xml
Sitemap: http://www.wpbeginner.com/page-sitemap.xml
Sitemap: http://www.wpbeginner.com/deals-sitemap.xml
Sitemap: http://www.wpbeginner.com/hosting-sitemap.xml

در این مقاله به ضرورت فایل robots.txt اشاره کردم و چگونگی ایجاد و بهینه سازی آن را توضیح دادم و همچنین موارد امنیتی که بهتر است رعایت شود را ذکر کردم . امیدوارم که برایتان مفید واقع شود.

محمد جواد کوشکی
خودمو یک متخصص نمی دونم چون هر روز دارم چیز های جدیدی در حوزه کسب و کار اینترنتی یاد می گیرم.