قبل از شروع، ما میخواهیم بر روی چند چیز که اهمیت بالایی دارد تأکید کنیم. روند تغییر به یک دامنه جدید موقت رتبه بندی موتورهای جستجوی شما را تحت تاثیر قرار می دهد ،همچنین به طور موقت بر ترافیک جستجوی شما تاثیر می گذارد. لطفا به خاطر داشته باشید که این طبیعی است و برای همه سایت هایی که به دامنه جدید تغییر می کنند، اتفاق می افتد. از بهترین بخش آن این است که به طور چشمگیری اثرات منفی سئو را کاهش میدهد .

انتقال وردپرس به یک دامنه جدید بدون از دست رفتن سئو

ما به شما راه مناسب انتقال سایت وردپرس خود را به یک نام دامنه جدید، تنظیم مسیرهای مناسب  و اطلاع رسانی موتورهای جستجو را نشان خواهیم داد. لطفا توجه داشته باشید که این راهنما برای انتقال سایت وردپرس خود به یک میزبان جدید وب نیست بلکه برای تغییر نام دامنه است.

پیش قدم

در این راهنمای ما فرض می کنیم که سایت وردپرس خود را در oldsite.com قرار داده اید و می خواهید آن را به newsite.com منتقل کنید. همچنین ما فرض می کنیم که شما یک حساب میزبانی وب دارید و نیز با پنل کنترل میزبانی وب آشنا هستید.

مرحله ۱: یک پشتیبان کامل ایجاد کنید

قبل از هر چیز، بسیار مهم است که شما یک نسخه کامل از سایت وردپرس خود را ایجاد کنید. همانطور که میدانید پلاگین های زیادی مانند VaultPress, BackupBuddy, BackWPup, و WordPress backup برای این کار موجود هستند.

مرحله ۲: انتقال سایت

هنگامی که شما یک نسخه پشتیبان کامل از سایت قدیمی خود ایجاد کرده اید، وقت آن است که فرایند انتقال دامنه را آغاز کنید .اولین چیزی که باید انجام دهید این است که Plugin Duplicator را در سایت قدیمی خود نصب و فعال کنید. هنگامی که فعال شد، افزونه آیتم منو ضبط کننده در مدیر وردپرس را اضافه میکند . روی منوی تایپ کردن کلیک کنید و یک صفحه مانند تصویر زیر را خواهید دید. به سادگی بر روی دکمه ایجاد کلیک کنید تا یک بسته جدید برایتان ایجاد شود.

با کلیک بر روی دکمه Create، فرایند تکثیر شروع می شود و افزونه از شما می خواهد که  به بسته نام بدهید. به طور پیش فرض از نام وبسایت شما با پیشوند تاریخ استفاده میکند، اما میتوانید هر نامی را که میخواهید به آن بدهید. افزونه شروع به ایجاد یک بسته پستی از پایگاه داده وردپرس و تمام فایل های شما خواهد کرد. این ممکن است بسته به میزان محتوایی که دارید، زمان بر باشذ.

پس از تکمیل فرآیند، شما را به صفحه ای مانند زیر میبرد.سپس هر دو فایل بسته و نصب را بر روی رایانه خود بارگیری کنید.

بعد، شما باید برنامه FTP خود را باز کنید و به سایت جدید خود متصل شوید. اطمینان حاصل کنید که دایرکتوری خود و یا دایرکتوری که می خواهید وب سایت خود را کپی کنید کاملا خالی باشد. سپس هر دو فایل installer.php  و  package zip خود را در سایت جدید اپلود کنید. پس از آپلود فایل ها، به سادگی installer.php را در مرورگر وب راه اندازی کنید.شما میتوانید با رفتن به ادرس زیر به آن دسترسی پیدا کنید.

http://www.newsite.com/installer.php

نصب کننده از شما می خواهد که اطلاعات پایگاه داده مربوط به سایت جدید را ایجاد کنید . اطمینان حاصل کنید که پایگاه داده ای که استفاده می کنید خالی است و هیچ اطلاعاتی را که شما بعدا نیاز دارید را شامل نمی شود. بخش هشدار و اعالمات را بخوانید و جعبه ای را که می گوید “من هشدار و اطلاعیه ها را خوانده ام” را علامت بزنید. بعد روی دکمه Run کلیک کنید. اسکریپت نصب کننده نسخه برداز بسته زیپ را استخراج می کند، پایگاه داده خود را از سایت قدیمی نصب می کند و وردپرس را با تم ها و پلاگین های خود نصب می کند .

این فرآیند ممکن است بسته به اینکه سایت شما چقدر بزرگ است، زمان بر باشد. هنگامی که نصب به پایان رسید، افزونه به شما صفحه بروز رسانی را نشان می دهد.

پس از تکمیل تمام فرایند، پلاگین Duplicator به شما یادآوری می کند که مراحل نصب را انجام دهید. گام اول این است که به طور منظم وردپرس خود را دوباره ذخیره کنید. با استفاده از همان نام کاربری و رمز عبور که در سایت قدیمی دارید، به قسمت مدیر سایت وردپرس خود در سایت جدید وارد شوید. به تنظیمات/پیوندهای یکتا بروید و بر روی دکمه ذخیره کلیک کنید.

بعد از آن installer.php، installer-data.sql و فایل installer-log.txt را از دایرکتوری خود با استفاده از FTP حذف کنید. در نهایت، وب سایت جدید خود را برای لینکهای خراب، تصاویر گم شده، پست ها و صفحات بررسی کنید. لطفا مطمئن شوید که همه چیز در حال کار است و تمام قابلیت ها وجود دارد.

حالا شما با موفقیت وردپرس را به یک نام دامنه دیگر انتقال دادید، اما روند انجام نشده است. ما هنوز مجبوریم مسیرهای مناسب ۳۰۱ را اضافه کنیم و به موتورهای جستجو اطلاع دهیم تا تمام رتبه بندی های SEO شما را حفظ کند.

مرحله ۳: راه اندازی مجدد ۳۰۱ دائمی

راه اندازی یک تغییر مسیر دائمی ۳۰۱ برای هر دو جستجوگرها و تجربه کاربر بسیار مهم است. این به شما اجازه می دهد تا کاربران و موتورهای جستجو را به سایت جدید خود هدایت کنید. به عبارت دیگر، هر وقت کسی در یک پست یا صفحات قدیمی  قرار می گیرد، به طور خودکار به سایت جدید شما هدایت خواهد شد. برای راه اندازی یک تغییر مسیر دائمی ۳۰۱، شما باید با استفاده از FTP به سایت قدیمی خود متصل شوید و فایل htaccess را ویرایش کنید .

این در دایرکتوری مشابه wp-included یا wp-admin قرار دارد. فایل .htaccess را باز کنید و کد زیر را در بالای صفحه قرار دهید:

#Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteRule ^(.*)$ http://www.newsite.COM/$1 [R=301,L]

توجه: سایت newsite.com با دامنه خود در کد بالا جایگزین کنید.

هنگامی که این تغییرات را اعمال کردید، از سایت قدیمی خود بازدید کنید. ان باید به طور خودکار شما را به سایت جدید هدایت کند. اگر این کار را نکند، بدین معنی است که مسیر هدایت به درستی تنظیم نشده است. ما امیدواریم که این آموزش به شما کمک کند وردپرس خود را به دامنه جدید تغییر دهید .موفق باشید.

عفیفه خدنگی