آیا مایلید خطاهای وردپرس خود را با استفاده از فایل wp-config مدیریت کنید؟ فایل wp-config در وردپرس نه تنها تنظیمات وردپرس سایت شما را کنترل می کند، بلکه می توانید از این فایل به عنوان یک ابزار اشکال یابی بسیار مفید برای پیدا کردن خطاهای رایج در وردپرس نیز از آن استفاده کنید .در این پست یه شما آموزش می دهیم که چطور خطاهای وردپرس خود را با استفاده از این فایل مدیریت کنید و یا حتی گزارشی از این خطاها رو در یک فایل ذخیره کنید.

چرا و چه زمانی نیاز است تا خطاهای وردپرس را به وسیله ی فایل wp-config مدیریت کنیم ؟

فایل wp-config یک فایل پیکربندی است که شامل تنظیمات مهم وردپرس می باشد. این تنظیمات به وبسایت شما می گوید چگونه به دیتابیس(پایگاه داده) وردپرس متصل شود ، یا چه پیشوندی برای جدول های دیتابیس استفاده کند و یا کلید های احراز هویتی بسازد تا سایت وردپرس شما را امن تر کند.

جدا از تنظیمات پیش فرض وردپرس ، می توانیم از فایل wp-config استفاده های دیگری هم کنیم .یه عتوان مثال می توانیم با استفاده از این فایل ابزار اشکال یابی وردپرس را فعال کنیم و گزارشی از این خطاها را در یک فایل چهت برطرف کردن آن ها ذخیره کنیم .

این پروسه می تواند به شما کمک کند که خطاهای وردپرس را از طریق پلاگین ها یا اسکریپت هایی که سبب آن ها هستند،‌ پیدا کنید و در نتیجه با پیدا کردن محل دقیق خطای رخ داده اقدام به برطرف کردن آن کنید .

طبق آن چه که گفته شد، بیایید نگاهی بر چگونگی فعالسازی این ابزار با استفاده از فایل wp-config بیاندازیم .

پیکربندی و تهیه گزارش از خطاهای وردپرس با استفاده از wp-config

ابتدا با استفاده از اکانت FTP خود و یا از طریق پنل دایرکت ادمین یا Cpanel خود به جایی که وردپرس را نصب کرده اید بروید و در دایرکتوری اصلی وردپرس فایل wp-config.php را با استفاده از ویرایشگر باز کنید .

بعد از باز کردن فایل به دنبال این متن بگردید : ” That’s all, stop eiting! Happy blogging.

حالا درست قبل از این متن و در سطر بالایی آن کد زیر را وارد کنید :

define( 'WP_DEBUG', true );

ممکنه این خط کد قبلا در  فایل شما به صورت پیش فرض وجود داشته باشد و مقدار آن بر روی false تنظیم شده باشد ، اگر این طور است تنها نیاز دارید false را پاک کرده و مقدار true را جایگزین کنید . این تکه کد به تنهایی ابزار اشکال یابی وردپرس را برای شما فعال می کند .خب فایل رو ذخیره کنید.

مشاهده خطا های ثبت شده وردپرس

قسمت بد ماجرا در مورد فعال کردن ابزار اشکال یابی در وردپرس اینه که شما در قسمت مدیریت و صفحات وب سایت پیام هایی رو میبینید که این خطاها در واقع هشدار ها و خطاهایی هستند که محل دقیق و علتی که این خطاها بوجو آمده اند را به شما نشان می دهند .خب این مشکلی جدی نیست چون شما میتونید بعد از رفع خطا مجددا جایگزین کردن true به جای false این خطاها رو پنهان کنید .خب اگر میخواید که گزارشی از خطاها رو در یک فایل ذخیره کنید کافیه کد زیر رو درست بعد از کد بالا وارد کنید و مجددا فایل رو ذخیره کنید .

خب بعد از قرار دادن کد بالا در فایل wp-config اگر خطایی و یا هشداری در وردپرس شما وجود داشته باشد در فایلی به نام debug.log در داخل پوشه wp-content سایت شما ذخیره می شود .خوب برای مشاهده این فایل تنها کافیه محددا با استفاده از FTP  یا کنترل پنل Cpanel وارد دایرکتوری سایت تون بشید ، پوشه wp-conten رو باز کنید و عکس زیر :

شما میتونید این فایل رو دانلود کنید ، حذف کنید و یا ویرایش کنید .

توجه کنید برای غیر فعال کردن این حالت و حال نمایش خطاها تنها کافیه مقدار true در دو کد گفته شده در بالا رو به مقدار false تغییر دهید .

امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده رو برده باشید . در خبرنامه ما ثبت نام کنید تا از آخرین خبرها و آموزش های وردپرس قبل از همه باخبر شوید.

محمد جواد کوشکی
خودمو یک متخصص نمی دونم چون هر روز دارم چیز های جدیدی در حوزه کسب و کار اینترنتی یاد می گیرم.