آموزش گوگل آنالیتیکس

آموزش کار با Google Analytics

مسلما شما وب سایت خود را با یک هدف خاصی توسعه داده اید، درست است؟ شاید شما مایل به کسب درآمد هستید ،پس بایستی بدنبال راه حل درستی بگردید تا بتوانید بهترین نتیجه را دریافت کنید .در حالی که روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد، استفاده از Google Analytics در سایت وردپرس یک راه آزاد و آسان است که در آموزش امروز، قرار است تا بیشتر با Google Analytics آشنا شوید.

اتصال گوگل آنالیتیکس Google Analytics به سایت

آموزش کار با Google Analytics

همانطور که می توانید حدس بزنید، برای استفاده از این سرویس نیاز به یک حساب Google دارید. پس از ورود به حساب Google خود، به حساب Google Analytics بروید.

در بالای صفحه، چهار منو را مشاهده خواهید کرد :

  • Home
  • Reporting
  • Customization
  • Admin

روی لینک «مدیریت» کلیک کنید. این شما را به یک صفحه جدید می برد که سه بخش دارد – حساب، املاک، نمایش(Account, Property, View.).روی منوی کشویی Property کلیک کنید و گزینه ‘Create new property‘ را انتخاب کنید. نسخه رایگان Analytics به شما اجازه می دهد تا حداکثر ۵۰ وب سایت را اضافه کنید.

در پنجره بعدی، یک نام برای وب سایت خود، نشانی اینترنتی، رده و منطقه زمانی را انتخاب کنید. وقتی همه چیز را تنظیم کردید ، روی دکمه «دریافت پیگیری شناسه» کلیک کنید. در صفحه بعد، شما یک شناسه ردیابی و کد ردیابی Google Analytics دریافت خواهید یافت.

شما باید این کد ردیابی ناهمزمان را به فایل header.php در سایت وردپرس خود اضافه کنید. شما می توانید با استفاده از یک ابزار FTP یا ویرایش فایل از داشبورد وبسایت خود این کار را انجام دهید.همچنین اطمینان حاصل کنید که قبل از آن برچسب کد را اضافه کرده اید.

هنگامی که آن را به وب سایت خود اضافه کرده اید، Google Analytics شروع به نظارت بر سایت و ثبت اطلاعات مناسب برای شما خواهد کرد.اگر می خواهید دسترسی به ورود به سیستم را در اختیار کاربران قرار دهید، می توانید از پیوند «مدیریت کاربر» در قسمت «حساب» انجام دهید.

Demographics & Interest Reports

تمام داده های مورد نیاز وبسایت تان را میتوانید در بخش ‘Reporting‘ در  Google Analytics ببینید.با کلیک بر روی آن صفحه ای مانند صفحه زیر را میتوانید مشاهده کنید.

همانطور که می بینید، گزارش های موجود به چند دسته تقسیم می شوند: داشبورد، میانبرها، رویدادهای اطلاعات، زمان واقعی، مخاطبان، خریدها، رفتارها و تبدیلها.هر رده نیز دارای چند زیر مجموعه است. در ادامه خواهید دید که دسته بندی ها به چه صورت میباشند.

Dashboards

داشبورد Google Analytics همراه با تعداد زیادی از ابزار ها، نمودار ها و نمای کلی گزارش ها برای شما آماده است. بخش داشبورد به شما این امکان را میدهد که داشبورد سفارشی را که شامل هر موضوعی که میخواهید، ایجاد کنید.

پس از انتخاب خود، روی “New Dashboard” کلیک کنید. اگر شماگزینه ایجاد داشبورد سفارشی را انتخاب کنید، از شما خواسته می شود که ویجت (ابزار) را اضافه کنید. سپس ویجت را انتخاب کنید و گزینه های لازم را پیکربندی کنید. پس از اتمام کار، روی ذخیره کلیک کنید.

اگر میخواهید گزارشهای ایمیل از یک داشبورد را دریافت کنید، روی پیوند «پست الکترونیک» در منوی بالا کلیک کنید.سپس آدرس ایمیل گیرنده، موضوع، پیوست ها، فرکانس را انتخاب کنید و روی «ارسال» کلیک کنید .

Shortcuts

میانبر به شما اجازه می دهد ،لینک های سریع را به گزارش هایی که بیشترین استفاده را می کنید اضافه کنید. اکثر گزارش ها و ویدجت ها از ویژگی های میانبر پشتیبانی می کند.برای اضافه کردن یک میانبر جدید، به گزارش مورد نظر خود بروید. در منوی بالا، شما چهار گزینه را پیدا خواهید کرد – ایمیل، صادرات، اضافه کردن به داشبورد، میانبر. روی لینک میانبر کلیک کنید.

با کلیک بر روی «افزودن به داشبورد» این امکان را خواهید داشت تا گزارش را به یک داشبورد اضافه کنید. پنل را از لیست کشویی انتخاب کنید و بر روی «افزودن به داشبورد» کلیک کنید.

با کلیک بر روی لینک های میانبر، میانبرهای موجود نمایش داده می شود. بر روی هر یک از آنها کلیک کنید تا گزارش را باز کنید.

Acquisition

این مهمترین قسمت گزارش Google Analytics است.شما می توانید در این گزینه یک لیست کامل از منابع بازدید کنندگان خود را مشاهده کنید.همچنین اگر شما  AdWords را اجرا می کنید، می توانید گزارش های دقیق تری را در بخش AdWord ببینید.

صفحه گزارش تجزیه و تحلیل سایت SEO به شما اجازه می دهد که جستجو نمایش داده ها ، جزئیات صفحه ورود (در صورت وجود) و خلاصه جغرافیایی از شرایط جستجو را مشاهده کنید.

گزینه های دیگر

اگر شما به دنبال ادغام تمام ویژگی های گوگل آنالیز در خود تنظیمات وردپرس هستید، من پیشنهاد می کنم که از این پلاگین جدید و عالی – Google Analytics WD استفاده کنید.این پلاگین به شما این امکان را می دهد که تمام گزارش ها، نمودار ها، گزینه های سفارشی، گزارش های ایمیل، فشار اطلاع رسانی، ردیابی تجارت الکترونیک را از طریق خود داشبورد وردپرس مشاهده کنید.

نتیجه

پیگیری عملکرد وب سایت شما بسیار مهم است. Google Analytics راه ساده ای برای انجام این کار فراهم می کند. در آموزش امروز سعی داشتیم چگونگی استفاده از Google Analytics،و گزینه های موجود در آن را معرفی کنیم .

امیدوارم مفید واقع شده باشه ،موفق باشید .

Share:

Leave a پاسخ

خدمات سئو و پشتیبانی سایت

خدمات سئو و پشتیبانی سایت

پکیج کامل آموزش طراحی قالب وردپرس

پکیج کامل آموزش کدنویسی و طراحی قالب وردپرس

دوره جامع آموزش سئو سایت

دوره آموزش حرفه ای سئو سایت

دوره کامل آموزش گوگل ادز

دوره حرفه ای آموزش گوگل ادوردز