یکی از مشکل های رایج در وبسایت های وردپرس خطای ۵۰۳ Service Unavailable می باشد که باعث نگرانی وبمستران شده است.این اررور دلایل بسیار زیادی دارد و نمی توان به راحتی تشخیص داد که این اررور دقیقا از بخشی از سایت وردپرس می باشد.در این مطلب دلایل رخ دادن اررور ۵۰۳ را با هم بررسی می کنیم.با مارکیو همراه باشید.

در این مطلب دلایل رخ دادن اررور ۵۰۳ در وردپرس و همچنین روش های رفع این خطا را به شما آموزش می دهیم.

چه دلایلی باعث خطای ۵۰۳ Service Unavailable در وردپرس می شوند؟!

تمام شرکت های ارائه خدمات هاستینگ اصولا یک سخت افزار ثابت برای ارائه به هر وبسایت پیشنهاد می دهند و طبیعتا استفاده از هاست اشتراکی در وردپرس باعث می شود که هاست قادر به کنترل تمام ترافیک و مصرف سخت افزاری سایت نشود و به همین دلیل باعث رخ دادن خطای ۵۰۳ می شود.بنابراین پیشنهاد می شود از هاست های مخصوص وردپرس استفاده کنید که می تونید در این لینک هاست وردپرس مناسب برای سایت خود تهیه کنید.

یکی دیگر از دلایل رخ دادن خطای ۵۰۳ این است که وب سرور شما قادر به دریافت پاسخ مناسب از اسکریپت های php در سایت شما نمی باشد.بنابراین نصب تعداد زیادی افزونه در سایت گاهی اوقات باعث رخ دادن این خطا می شود.همچنین این مشکل می تواند از قالب شما نیز باشد.

این دلایل رخ دادن خطای ۵۰۳ Service Unavailable می باشد و در ادامه باهم به رفع این خطاها خواهیم پرداخت.

رفع خطای ۵۰۳ Service Unavailable در وردپرس

همانطور که خدمت تون عرض کردم یکی از دلایلی که باعث رخ دادن خطای ۵۰۳ میشه عدم دریافت مناسب وب سرور از اسکریپت های php می باشد بنابراین باید این اسکریپت ها یا درست شوند و یا غیرفعال شوند.

تمام افزونه ها را غیرفعال کنید

در مرحله اول لازم است تمام افزونه های نصب شده در سایت تون رو غیرفعال کنید و اگر سایت شما با این اررور مواجه هستش و نمی تونید به پنل سایت تون دسترسی داشته باشید بهترین کار انجام این کار از طریق هاست سایت می باشد.کافیست وارد هاست خود شده و از بخش file manager به مسیر  wp-content/plugins مراجعه کنید و نام فولدر plugins رو به plugins-old تغییر بدید.

رفع خطای 503 Service Unavailable در وردپرس

مرحله بعد شما باید یک فولدر جدید به نام plugins بسازید.

حالا باید سایت خود را چک کنید اگر مشکل این خطا حل شده بود یعنی اینکه مشکل از افزونه های سایت شما می باشد و باید تک تک افزونه های سایت تون رو بررسی کنید.حالا باید دوباره به هاست برگردید و فولدر جدیدی که ساختید رو حذف کنید و فولدر اول رو از plugins-old به plugins تغییر بدید این کار باعث میشه تمام افزونه های فعال در سایت شما غیرفعال بشه و بتونید به پنل وردپرس تون دسترسی داشته باشید.

رفع خطای 503 Service Unavailable در وردپرس

برای تست کردن تک تک افزونه ها کافیست یکی یکی افزونه ها رو فعال کنید و هر بار فعال کردن افزونه سایت رو چک کنید مطمئنا در زمان فعال کردن افزونه خراب شما متوجه میشید که مشکل از کدوم افزونه هستش و باید از طریق هاست تون اون افزونه رو کلا پاک کنید.

حالا فرض کنیم مشکل از افزونه های نیست پس باید مورد های دیگه رو بررسی کنیم.

قالب سایت رو با قالب پیش فرض وردپرس تعویض کنید

در این حالت از بخش نمایش/پوسته ها یکی از قالب های پیش فرض وردپرس رو انتخاب و فعال کنید تا مشخص بشه که آیا مشکل از کدنویسی قالب شما هستش یا نه.

خب مطمئنا سایت شما دارای اررور ۵۰۳ هستش و شما نمی تونید این کار رو از پنل وردپرس انجام بدید پس باید وارد هاست بشید و از مسیر wp-content/themes نام فولدر اصلی قالب سایت تون رو دانلود کنید و در سیستم خودتون ذخیره کنید و سپس فولدر قالب اصلی تون رو از هاست پاک کنید.بنابراین در صورتی که قالب های پیش فرض وردپرس رو از هاست حذف نکرده باشید به صورت خودکار یکی از این قالب های پیش فرض وردپرس روی سایت شما نصب و فعال میشن.

رفع خطای 503 Service Unavailable در وردپرس

خب حالا که مشخص شده مشکل از قالب اصلی شما بوده می تونید فایل های قالب رو یکی یکی بررسی کنید و مشخص کنید مشکل دقیقا از کدوم بخش از قالب تون بوده و یا اینکه قالب تون رو تعویض کنید.

عیب یابی

اگر مشکل سایت شما با دو روش بالا حل نشد و سایت شما هنوز با خطای ۵۰۳ Service Unavailable مواجه بود دو راه است :

  • با پشتیبان هاست خود تماس بگیرید و ازشون درخواست کنید تا مشکل سایت و هاست شما رو بررسی و رفع کنند.
  • شما می تونید نسخه جدید وردپرس رو به صورت دستی در هاست تون مجددا نصب کنید.

آموزش نصب مجدد وردپرس روی هاست بدون از دست رفتن اطلاعات سایت

تنها کاری که باید انجام بدید این هستش که وارد قسمت public_html هاست تون بشید و تمام فایل ها و فولدر های مربوط به وردپرس به جز فایل wp-config.php و فولدر wp-content رو حذف کنید و فایل های جدید وردپرس رو جایگزین کنید.

امیدوارم مشکل تون با این آموزش حل بشه.موفق باشید

محمد جواد کوشکی
خودمو یک متخصص نمی دونم چون هر روز دارم چیز های جدیدی در حوزه کسب و کار اینترنتی یاد می گیرم.