Mega menu به شما قابلیت اضافه کردن منو های چند ستونی کشویی به سایت تان را می دهد . شما میتوانید در این منوها از فایل های چند رسانه ای ( مثل عکس و ویدیو ) نیز استفاده کنید .در این مقاله ما چگونگی اضافه کردن یک Mega menu ( بخوانید مگا منو ) به سایت وردپرس تان را به شما آموزش میدیم.

آموزش ساخت مگا منو در وردپرس

How to Add a Mega Menu in WordPress

چه کسی و چرا  باید مگا منو را به وردپرس اضافه کند؟

Mega menu برای وبسایت هایی که محتوای زیادی دارند مفید می باشد.

مگا منو اجازه می دهد که صاحبان وبسایت ها آیتم های بیشتری در منو بالایی سایت شان به کاربران نشان دهند.(top menu)

سایت های مشهوری مثل: Reuters، Buzzfeed و Starbucks جهت نمایش دادن منو های جست و جو مرتبط خیلی جذاب از Mega menu استفاده می کنند.

Starbucks website showing a mega menu

با این حال که منو های پیش فرض وردپرس به شما اجازه اضافه کردن زیر منو های کشویی و حتی اضافه کردن عکس در کنار هر آیتم را می دهد، گاهی اوقات تنها را چاره ی شما فقط یک مگامنو است.

بیایید ببینیم چگونه و به آسانی یک Mega menu بر روی وبسایت وردپرسی خود اضافه کنیم

اضافه کردن یک Mega Menu در ورد پرس

اول شما باید پلاگین max mega menu plugin را نصب و فعال سازی کنید. مکس مگا منو بهترین پلاگین وردپرس رایگان است که شما میتوانید در مارکت وردپرس پیدا کنید. بعد از نصب و فعال سازی پلاگین ، شما یک آیتم جدید به نام Mega Menu در منوی داشبورد سایت تان مشاهده میکنید .( عکس زیر)

Mega Menu settings

تنظیمات پیش فرض برای بیشتر وبسایت ها کار خواهد کرد.اگرچه، شما باید این رنگ های پیش فرض رو عوض کنید ، در نتیجه آن ها با رنگ هایی که شما در وب ساییتان به کار برده اید ست می شود و ظاهر سایت تان بهتر میشود.

جهت فهمیدن این که کدام رنگ در تم های شما استفاده می شوند، شما می توانید در browser خود از ابزار inspect tool استفاده کنید

Using inspect tool to find out navigation bar colors

 

زمانی که شما کد هگزا(hex) رنگ استفاده شده در سایت تان را پیدا کردید، آن را در یک فایل txt ذخیره کنید تا بعدا از آن استفاده کنیم .

سپس شما باید به صفحه تنضیمات Mega menu بروید ، در این قسمت بر روی تب Menu Themes  کلیک کنید، سپس بر روی قسمت menu bar کلیک کنید.

Menu bar colors

 

در این جا شما می توانید رنگ پس زمینه استفاده شده  بوسیله مگامنو را جهت تطابق با رنگ منوی تم خود انتخاب کنید .

فراموش نکنید که بر روی دکمه ی ” save change ” کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شوند. حالا که ما تنظیمات Mega menu را پیکربندی کردیم، بیایید برویم سراغ ساختن مگامنو .

ابتدا شما بایدبه صفحه (appearance>> menus page) در سایت وردپرس تان بروید و سپس آیتم های مورد نیاز  و اصلی ( سطح یک منو ) رو به منوی مورد نظر اضافه کنید .

حالا همان طور که در عکس زیر مشاهده می کنید باید گزینه ی Enable رو رو فعال کنید تا افزونه ی Mega menu  برای این منو فعال شود .

Enable mega menu

همان طور که در عکس بالا میبینید بعد از Enable کردن مگامنو اگر شما موس خود را بر روی آیتم های منو ببرید ، یک دکمه به اسم “Mega Menu” می بینید که به آیتم ها اضافه شده است.

با کلیک بر روی این دکمه یک پاپ آپ باز خواهد شد . در اینجا شما می توانید هر ویجت ووردپرسی به منوی خود اضافه کنید و تعداد ستون های را که می خواهید نمایش دهید انتخاب کنید.

Adding widgets to your mega menu

همچنین شما می توانید بر روی آیکن آچار در ویجت( شکل بالا رو مشاهده کنید ) کلیک کنید تا تنظیمات ویجت را ویرایش کنید. فراموش نکنید بر روی دکمه save کلیک کنید تا تنظیمات ویجت تان ذخیره شود.

هنگامی که تمام تنظیمات و منوهای خود را اضافه کردید ، شما می توانید پاپ آپ را ببندید و صفحه ای از وب سایت تان که منوی مورد نظر در آن قرار دارد را باز کنید ، و میبینید که مگا منو در حال کار کردن برای سایت شماست .

Mega menu preview

امیدواریم که این پست به شما کمک کرده باشد که چگونه یک مگا منو به وب سایت خود اضافه کنید . 

محمد جواد کوشکی
خودمو یک متخصص نمی دونم چون هر روز دارم چیز های جدیدی در حوزه کسب و کار اینترنتی یاد می گیرم.