در یکی از مقالات وبسایت ahrefs که درباره نکات مهم تولید محتوا برای وبمستران تازه کار منتشر شده است و تصمیم گرفتم این مقاله را در وبسایت مارکیو برای شما کاربران عزیز قرار دهم.

یکی از دلایل اصلی رشد و پیشرفت سایت و افزایش بازدید سایت مسئله تداوم تولید و بروزرسانی محتوا می باشد.در واقع اگر سایت شما مدت طولانی بروزرسانی نشود رتبه آن افت بسیار شدیدی خواهد کرد و برعکس اگر برنامه درستی برای تولید محتوا در روزها و تایم های خاصی داشته باشید رشد چندین برابری ورودی گوگل و همینطور بازدید ثابت سایت خواهد شد.

در ادامه نکات مهم برای افراد تازه وارد در این حوزه را بررسی می کنیم :

۱- از سطح پایین شروع کنید

طبق جدیدترین آمار اعلام شده در آمریکا بیش از ۲۰ میلیون بلاگر یا نویسنده تولید محتوا وجود دارند و تا قبل از سال ۲۰۲۰ این تعداد به ۳۱ میلیون نفر خواهد رسید.

این بدین معنی است که اگر شما به عنوان عضو جدید در این حوزه وارد شوید مسلما تعداد بسیار زیادی رقیب خواهید داشت بنابراین بهتر است که برای شروع کار از آمار های سطح پایین شروع کنید.

در واقع منظور این است که برای شروع تولید محتوا به دنبال کلمات کلیدی و عناوین پرطرفدار نباشید و سعی کنید از کلمات کلیدی سطح پایین تر استفاده کنید و کم کم به سمت مطالب و کلمات محبوب تر بروید.

به عنوان مثال اگر سایت شما در حوزه گردشگری و فروش هتل و تور فعالیت دارد و مثلا یکی از کلمات کلیدی مهم در این بخش کلمه “تور کیش” می باشد طبیعتا برای شروع کار و نوشتن تولید محتوا بهتر است از کلمات و عناوینی مثل “تور کیش از تهران هتل داریوش” یا “تور کیش از مشهد هتل ۵ ستاره” شروع کنید.


۲- تمرکز روی یک موضوع و عبارت خاص

زمانی که شما یک سایت تازه تاسیس دارید و به عنوان مثال در موضوع دیجیتال مارکتینگ و کسب و کار اینترنتی است بهتر است از همان اول روی یک موضوع و عبارت خاص تمرکز کنید و تمام تولید محتوا را برای عبارت مد نظر بنویسید.

به عنوان مثال می توانید برای شروع روی عبارت و موضوع “سئو سایت” و ” آموزش سئو سایت ” تمرکز کنید و زمانی که سایت شما کمی رتبه بهتری کسب کرد می توانید روی مباحث و موضوعات گسترده‌تری نیز تمرکز کنید.

طبق تصویر زیر و گفته نویسنده سایت ahrefs از سال ۲۰۱۵ تمرکز این وبسایت بر روی کلمه و عبارت “SEO” بوده است که باعث رشد بسیار عالی در این کلمه بین رقبا شده است و تازه بعد از ۳ سال و از سال ۲۰۱۸ روی مباحث دیگری مثل “Digital Marketing” و … شروع به فعالیت تولید محتوا کرده اند.

تمرکز روی کلمه کلیدی خاص


۳- درباره موضوعاتی بنویسید که بیشتر سرچ می شوند

تقریبا ۵۱% ترافیک و ورودی هر سایتی از گوگل هستند بدین معنی که اگر می خواهید وضعیت وبسایت شما خوب پیش رود باید درباره موضوعات و عناوینی بنویسید که مردم بیشتر در گوگل سرچ می زنند.

شما می توانید با استفاده از ابزاری مثل Ahrefs , Google Trends , KWFinder , Moz , SEMRush و Alexa آمار سایت های رقیب تان را بدست آورید و متوجه شوید از چه کلماتی و روی چه موضوعاتی بیشتری ورودی از گوگل را دارند.

یکی از بهترین ابزار ها برای شناسایی بهترین عبارات و موضوعات جستجو شده ahrefs می باشد که می توانید با وارد کردن یک کلمه تعداد زیادی عبارات جستجو شده محبوب گوگل را مشاهده کنید.

استفاده از ابزار ahrefs


۴- با محبوب ترین موضوعات سایت های مشابه رقابت کنید

یکی از موارد جالب که به نوعی ترفند حساب می شود بررسی سایت های مشابه و رقیب است که می توانید پر بازدید ترین مطالب آنها را بررسی کرده و از عناوین و موضوعات آنها برای نوشتن مطلب جدید در سایت خود استفاده کنید.

دقت داشته باشید که منظور کپی مطلب نیست بلکه استفاده از عنوان و کلمات کلیدی مطلب مد نظر برای تولید محتوا جدید و بهتر می باشد چرا که حالا مطمئن هستید که کاربران به دنبال چنین مطالبی هستند.

مطالب پربازدید

به عنوان مثال در تصویر بالا مطلب پربازدید در مورد محصولات موی مردانه است و این نشان می دهد که این موضوع از محبوبیت خاصی در این سایت و سایت های مشابه برخوردار است.


۵- جستجوی کلمه هدف کاربر به مطلب شما باید نزدیک باشد

همیشه به این نکته توجه داشته باشید که در ابتدا بدانید برای چه هدفی می خواهید مطلب جدید بنویسید چرا که نوشتن محتوا با اهداف متفاوت باعث از دست رفتن اعتماد کاربران به سایت شما شده و امکان برگشت آنها به سایت شما کمتر خواهد شد.

به عنوان مثال در تصویر زیر برای کلمه Coffe Maker می توانیم از نتایج بالای گوگل متوجه شویم که اکثر مطالب در مورد فروش دستگاه ساخت قهوه می باشد.در این مورد مهم نیست محتوای شما چقدر بزرگ باشد چرا که زمان زیادی برای رتبه گرفتن مطلب شما نیاز است.

آنالیز کلمات کلیدی

اما در تصویر زیر برای کلمه french press coffee به این نتیجه می رسیم که اکثر لینک های اول گوگل به نحوه درست شدن این قهوه فرانسوی اشاره دارند و به نوعی تمام مطالب وبلاگی و حالت آموزشی دارند و به صورت سوالی مطرح شده اند.

آنالیز کلمات کلیدی رقیب

بنابراین تمرکز بر روی این کلمه می تواند نتیجه بهتری نسبت به مورد بالایی داشته باشد پس بهتر است از کلمات و عناوینی در مطلب خود استفاده کنیم که به نیت و قصد کاربر برای سرچ کلمه نزدیک باشد.


۶- مطلبی که می نویسید ارزش خواندن و مراجعه داشته باشد

همیشه قبل از نوشتن یک مطلب و محتوای جدید به استراتژی تولید محتوا را در نظر داشته باشید و بدانید که قرار است در چه زمینه ای و چه موضوعی مطلب بنویسید.

باید به دنبال نیاز های کاربران باشید و محتوایی تولید کنید که مشکلی یا نیازی از کاربران رفع کند و یا سوال آنها را پاسخ دهد و یا جذابیت برای آنها داشته باشد.

به طور کلی قبل از تولید محتوا باید موارد زیر را در نظر داشته باشید :

 • آیا مطلب من یونیک و جدید است؟!
 • آیا شما در مطلب ایده و فرصت های جدید ارائه می دهید یا به نکته ای اشاره می کنید که دیگران درباره آن صحبت نکرده اند؟!
 • آیا کاربران به سایت شما استناد و نقل قول می کنند و یا به سایت شما لینک می دهند؟!
 • آیا کاربران حاضر به اشتراک گذاری مطلب شما هستند و درباره آن صحبت می کنند؟!

اگر مطمئن هستید که تمام موارد بالا در مطلب شما رعایت می شود پس بسیار خوب است و شروع به نوشتن آن کنید ولی اگر شک دارید مقاله شما جذاب است یا مورد جذابی ندارد پیشنهاد می کنم دوباره برای محتوا جدید فکر کنید.


۷- مطلب را طوری بنویسید که برای خواندن آسان و راحت باشد

به نقل قول از Tim Soulo یکی از مدیران ارشد وبسایت Ahrefs :

هیچکس به خواندن علاقه ای ندارد.آنها فقط به دنبال اطلاعات هستند.اگر آنها می توانستند مطالب را در ذهنشان ذخیره کنند،حتما این کار را می کردند.

این کاملا واضح است که مردم حوصله وقت گذاشتن و خواندن مطالب طولانی را ندارند و ترجیح می دهند یک فیلم را تماشا کنند تا اینکه مطالعه داشته باشند.

بنابراین این وظیفه شماست که مطلبی را که تولید می کنید برای خواننده جذاب و سرگرم کننده باشد.به همین دلیل نیاز است محتوای خود را برای خواندن آسان کنید.یعنی سعی کنید از استفاده کلمات سنگین و اختصاصی تا حد امکان خودداری کنید و با زبان خودمانی تر و راحت بنویسید.

 • از پاراگراف های کوتاه استفاده کنید. اینکه نوشته های بلند و بدون فاصله از هم در یک مطلب باشد چشم کاربر را خسته می کند و هیچ علاقه ای به خواندن ندارند بنابراین حتما سعی کنید از پاراگراف های زیاد در متن خود استفاده کنید.
 • جملات طولانی را کوتاه و خلاصه کنید. سعی کنید از گفتن کلمات اضافی مثل “و” ، “اما” ، “که” و … در متن خود خودداری کنید و تا حد امکان جمله را خلاصه و مفهومی بنویسید.
 • از محتوای چند رسانه ای استفاده کنید. حتما در مطلب خود از تصاویر مرتبط و جذاب،گیف و همچنین در صورت امکان از ویدیو مناسب برای محتوای خود استفاده کنید.
 • از فرمت ها استفاده کنید. منظور از فرمت استفاده از استایل های Bold،Italic،نقل قول یا Quotes و همچنین تگ های H2 تا H6 برای جذابیت خوانایی متن استفاده کنید.

۸- عناوین شگفت انگیز بنویسید

همیشه اولین موردی که در یک محتوای طولانی به چشم می آید عناوین اصلی مطلب هستند که اصولا با تگ های H2 و H3 هستند که علاوه بر اینکه روی سئو سایت تاثیر مستقیم و مثبتی دارد مسلما در دیده شدن بهتر هم کمک می کند.

چند نکته درباره این بخش :

 • به سایت های رقیب سر بزنید و نگاهی به عناوین اصلی مطالب شان بندازید و از آنها الگو بردارید کنید.
 • از استایل و قالب های مناسب و جذاب برای عناوین (Headlines) استفاده کنید.
 • از ابزار Headline Analyzer برای آنالیز کیفیت متن خود استفاده کنید.

۹- مقدمه خوب بنویسید

یکی از بخش هایی که بسیار اهمیت دارد نوشتن یک مقدمه خوب در ابتدای مقاله است و چند خط اولی که هر کاربر آن را می خواند باید به نوعی هدف خواندن از این مطلب را برای کاربر مشخص کند.

سعی کنید در نوشتن پاراگراف اول محتوای خود دقت زیادی انجام دهید و طوری بنویسید که هر کاربری مجاب شود تا آخر مطلب را بخواند ولی اگر مقدمه جذاب نباشه کاربر بلافاصله سایت شما را ترک خواهد کرد.


۱۰- سئو داخلی را اساسی انجام دهید

اگر برای اولین بار به سایت ما آمده اید پیشنهاد می کنم حتما مطلب زیر را به طور کامل و با حوصله مطالعه کنید که درباره سئو داخلی سایت نوشته شده است .

۱۱ نکته سئو داخلی سایت برای رسیدن به رتبه اول گوگل ۲۰۱۹

اهمیت سئو داخلی در وبسایت بسیار بالاست و یکی از عوامل اصلی در رشد سئو داخلی تولید محتوا قوی می باشد.برای اینکه محتوا جدید دارای سئو خوب باشد باید نکات زیر را رعایت کرد :

 • از کلمه کلیدی در عنوان مطلب ، تگ دسکریپشن یا توضیحات و تگ H1 استفاده کنید. این مورد به موتورهای جستجو کمک می کند که به مطلب شما با این کلمه کلیدی اعتبار دهند.
 • آدرس url مطلب کوتاه و مفهومی باشد. به عنوان مثال بخش خدمات سئو سایت وبسایت ما به صورت https://markio.ir/seo است که کاملا ساده و کوتاه و مفهومی می باشد.
 • از کلمات کلیدی مرتبط و مشابه کلمه کلیدی اصلی استفاده کنید. حتما نباید عینا کلمه کلیدی اصلی در متن بارها تکرار شود بلکه می توانید از کلمات مشابه هم در متن بهره ببرید.

به عنوان مثال فرض کنید در همین مطلب کلمه کلیدی اصلی تولید محتوا است اما در متن از این کلمه فقط چند بار استفاده شده است و از دیگر کلمات مرتبط مثل (نوشتن مطلب،محتوای جدید،سئو داخلی،سئو محتوا،تولید مطلب و …) نیز استفاده شده است.

با توجه به الگوریتم های جدید گوگل مانند Rank Brain زمانی که شما یک محتوا می نویسید گوگل می تواند تشخیص دهد که این مطلب درباره چه چیزی است و استفاده از کلمات کلیدی مرتبط و مشابه خیلی کمک خوبی در این مورد می کند.

با استفاده از ابزار های مختلف مثل kwfinder و ahrefs می توانید با وارد کردن یک کلمه کلیدی اصلی ، پیشنهادات این سیستم ها برای کلمات مشابه را هم بررسی کنید.

به عنوان مثال در تصویر زیر با استفاده از  Ahrefs Content Gap tool کلمه کلیدی اصلی “best protien powder” به معنی “بهترین پدر پروتئین” است و لیست کلمات کلیدی مرتبط و مشابه را می بینید :

کلمات کلیدی مرتبط و مشابه


۱۱- از مطلب خود فیدبک و بازخورد دریافت کنید

زمانی که شما در کار خود حرفه ای هستید و بهترین مطلب را تولید می کنید مطمئن باشید که دوستان شما و حتی رقبایتان شما را تحسین می کنند و شروع به صحبت کردن از کار شما می کنند.

طبیعتا اگر محتوای تولید شده جذاب و کاربردی باشد نظرات و اشتراک گذاری مطلب بسیار زیاد خواهد شد و علاوه بر معروف شدن سایت شما،در سئو سایت بسیار تاثیر بالایی خواهد داشت.

فیدبک از تولید محتوا


۱۲- به افراد مهم در زمینه کاری خود دسترسی پیدا کنید

زمانی که شما وارد زمینه کسب و کار اینترنتی می شوید و کار جدید را شروع می کنید مسلما تنهایی ادامه دادن بسیار سخت است و اگر بدون کمک پیش روید وسط کار خسته خواهید شد.

سعی کنید در اطراف خود از افراد موفق بهره مند شوید و از آنها خواهش کنید که در صورت امکان مطالب و محتوای جدید شما را بررسی کنند و علاوه بر اینکه به شما راهنمایی های خوبی ارائه دهند،همچنین مطلب شما را در جاهای مختلف به اشتراک بگذارند.

کارهایی که این افراد برای شما می توانند انجام دهند مثل قرار دادن مطلب شما در سایت خود با لینک به صفحه مربوطه به سایت شما،اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی در پروفایل شخصی و کاری مانند لینکدین،توییتر و فیسبوک،کامنت گذاشتن در مطلب شما و … می باشد.


۱۳- یک لیست از ایمیل بسازید

آیا شما یک صفحه پر از فالوور فیسبوک یا یوتیوب یا اینستاگرام دارید؟! اگر اینطور است بهتون تبریک میگم اما یادتون باشه که هر لحظه ممکنه که فیسبوک یا یوتیوب یا اینستاگرام بدون اجازه شما صفحه پروفایل شما رو ببنده.

بنابراین سعی کنید در کنار فعالیت در شبکه های مجازی که به نوعی همکاری با پلتفرم شخص سوم محسوب می شود، یک سایت نیز داشته باشید و حتما بخشی برای دریافت ایمیل کاربران در سایت قرار دهید که می تواند یک خبرنامه باشد.

لیست ایمیل کاربران


۱۴- مطالب تان را در انجمن ها و فروم ها به اشتراک بگذارید

یکی از راه های ساده و بدون هزینه برای جذب بازدید و لینک دادن به سایت خود،اشتراک گذاری مطالب و لینک صفحات سایت تان در انجمن ها و فروم ها می باشد.به عنوان مثال انجمن های مطرحی مثل پرشین تولز و شاپ کیپر در ایران هستند که می توانید رایگان مطالب خود را آنجا منتشر کرده و لینک به سایت تان ارجاع دهید.

انتشار مطلب در فروم و انجمن ها

با اینکار علاوه بر اینکه تعداد ورودی به سایت شما افزایش میابد بلکه باعث مطرح شدن نام سایت شما،بهبود سئو خارجی و … می شود.


۱۵- مطالب قدیمی را بروزرسانی کنید

در تمام مطالبی که نوشتم این مورد همیشه تاکید شده است چرا که بروزرسانی مطالب قدیمی چه از نظر بروزرسانی تاریخ انتشار و چه از نظر افزایش محتوای مطلب باعث بهبود سئو مطلب و در نتیجه افزایش بازدید سایت خواهد شد.

بروزرسانی محتوای قدیمی


۱۶- هر روز بنویسید

یکی از برترین و معروف ترین نویسندگان و بلاگر های دنیا James Clear است که دلیل این موفقیتش تمرین کردن است.به مدت ۴ سال او در روزهای دوشنبه و پنجشنبه هر هفته یک مطلب جدید منتشر میکرد.این پروسه باعث تقویت مهارت وی در نوشتن مطلب شد و در نهایت او موفق به نوشتن و اتمام کتاب خود کرد.

البته منظور من این نیست که فقط باید مطالب جدید در سایت منتشر کنید ، بلکه نوشتن می تواند شامل انتشار یک پست در فیسبوک یا توییتر یا حتی ایمیل باشد.

اما همیشه سعی کنید سایت تان رو بروز نگه دارید و در هفته حداقل یک مطلب مفید بنویسید و منتشر کنید.


نتیجه گیری

نویسندگی کار بسیار طاقت فرسا و سختی است.شما باید همیشه در حال نوشتن باشید و مقالات تان را ارتقا دهید و در شبکه های اجتماعی نیز اینکار را مداوم انجام دهید.

خبر خوب این است که شما تنها نیستید و در کل دنیا افراد زیادی مشغول به این کار هستند و طبیعتا همه ما سختی های زیادی را پشت سر گذاشتیم و وجود چنین مقالات آموزشی به شما برای ادامه کار کمک زیادی می کند.

امیدوارم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید و هر سوالی داشتید در بخش نظرات ارسال کنید.

اگه از مطلب راضی بودید می تونید برای دوستان تون در شبکه های اجتماعی مثل لینکدین و فیسبوک و توییتر به اشتراک بزارید.

محمد جواد کوشکی
خودمو یک متخصص نمی دونم چون هر روز دارم چیز های جدیدی در حوزه کسب و کار اینترنتی یاد می گیرم.