می توان گفت که وردپرس سیستم به روزی است و همیشه در حال برطرف کردن نواقص گذشته و افزودن ویژگی های جدید و بهتری برای کاربران خود می باشد. اگر شما هم از کاربران این سیستم مدیریت محتوا باشید، حتما در جریان خواهید بود که چندی است نسخه ی ۴٫۳ وردپرس در دسترس قرار گرفته و می توانید آن را به روز رسانی کنید. این نسخه پس از ۴ ماه بررسی در دسترس کاربران قرار گرفت و با رهبری تیم وردپرس و کمک و راهنمایی بسیاری از کاربران وردپرسی ارائه شد. مسلما ویژگی های جدیدی در این نسخه به چشم میخورد که تصمیم داریم در این مقاله آنها را بررسی کنیم.

انتخاب پیش فرض رمز عبور قوی

اگر بر روی ایجاد و افزودن کاربر جدید در وردپرس کلیک نمایید، در آیتم انتخاب رمز، گزینه ی نمایش رمز را مشاهده می کنید، با کلیک بر روی آن رمزی پیش فرض که از دید وردپرس مورد قبول است را به شما نمایش می دهد که باید چگونه باشد.

password hamyarwp

همچنین اگر شما در وردپرس اکانت دارید می توانید با استفاده از این گزینه پسورد خود را تغییر داده و از پسورد قوی تری استفاده نمایید. از این پس سیستم وردپرس به شما اجازه ی انتخاب رمز عبور ساده را نخواهد داد و این امر مهمی در امنیت سایت شما تلقی می شود.

تغییر چشم گیر در ویرایشگر دیداری

با گذاشتن نشانه های مرتبط بدون احتیاج به استفاده از آیتم های موجود در ویرایشگر می توانید به آن ها دسترسی پیدا کنید! برای تفهیم موضوع می توان گفت دیگر احتیاج به کلیک کردن روی گزینه ی بند برای تعیین پاراگراف نیست، با علامتی مشخص در نوشته می توانید این کار را انجام دهید. به عنوان مثال :

formatting hamyarwp

نتیجه می دهد:

result format hamyarwp

یا گزینه های دیگری مثل برای تعیین لیست با گذاشتن کاراکترو سپس نوشته ی مورد نظر تمامی موارد به صورت لیستی در می آید. (دقیقا مانند کاری که در مایکروسافت انجام می شود.)

برای نقل قول کردن با گذاشتن کاراکتر < و سپس تایپ کردن می توان به حالت نقل قول رسید و مواردی از این قبیل.

visual editor hamyarwp

قرار گرفتن فهرست ها در بخش شخصی سازی قالب

تا قبل از نسخه ی ۴٫۳ وردپرس، در بخش شخصی سازی قالب سایت حرفی از فهرست ها زده نمیشد اما در نسخه ی ۴٫۳ قسمت فهرست ها نیز اضافه شده است که بسیار ویژگی فوق العاده ای است. شما به راحتی با دیدن ظاهر قالب خود می توانید آنها را ایجاد کنید و تغییر دهید.

costumizer menu hamyarwp

پشتیبانی سایت از فاوآیکون و اپ آیکون

در نسخه ی جدید وردپرس، به کاربران این قابلیت داده شده که تصاویر را برای قسمت فاو آیکون (favicon) و اپ آیکون (appicon) نیز ایجاد نمایند. تصویر شما هر چقدر بزرگ باشد مهم نیست، این سیستم به صورت خودکار آن را در اندازه ی آیکون ها نمایش خواهد داد.

site-icon hamyarwp

لیست جداول در گوشی تلفن همراه

اپلیکیشن موبایلی وردپرس کمی محدود است و نکته ای که حائز اهمیت می باشد این است که سطح مدیریتی در آن توسط وب قابل دسترسی است و با استفاده از تجربیات افراد زیادی که توسعه دهندگان بودند درست شده است. در نسخه ی موبایلی تمرکز اصلی بر روی لیست های جداول و نوشته ها بوده است که بسیار به چشم میخورد.

wordpress-app-hamyarwp

غیر فعال بودن پیش فرض دیدگاه ها در برگه ها

اگر برگه ای تازه ای میخواهید ایجاد کنید، باید بدانید که بخش دیدگاه ها به صورت پیش فرض غیر فعال است و اگر تمایل دارید می توانید آن را فعال کنید. خیلی ها در نسخه های قبلی تمایل داشتن که در بخش برگه ها بتوانند دیدگاه ها را غیر فعال نمایند اما چنین قابلیتی وجود نداشت اما در حال حاضر این ویژگی نیز افزوده شد.

تغییرات singular.php

singular.php در قالب ها در نسخه ی ۴٫۳ به صورت سلسله مراتبی است. این پیج یک قالب تک صفحه ای است که برای مدیریت گونه های متعدد نوشته به کار می رود.

singular hamyarwp

خصوصیت های جالب برای حالت multisite

multisite خصوصیتی در وردپرس است که کاربران با یک سیستم می توانند چند سایت در شبگه ایجاد کنند. این ویژگی در وردپرس ۴٫۳ بهبود پیدا کرده و تغییراتی زیادی بر روی آن انجام شده است.

افزایش تعداد کاراکترها در نوشتن و ذخیره آنها

در نسخه ی ۴٫۳ این قابلیت اضافه شده که کاربران می توانند از کاراکترهای بیشتری در ویرایشگر استفاده کنند و تمامی نوشته های شما خیلی سریعتر و بلافاصله پس از توقف در نوشتن ذخیره خواهد شد.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم ویژگی های شاخصی از نسخه ی جدید را به شما معرفی کنیم و در مورد آنها چند خطی صحبت کردیم تا با نسخه ی جدید و بروز شده ی وردپرس آشنا شوید.
همیشه در خاطر داشته باشید بروز رسانی سیستم وردپرس یکی از مهم ترین اوامر تلقی می شود و همانطور که قبلا در مورد آن صحبت شد برای حفظ امنیت و بهبود سیستم خود حتما این کار را انجام دهید. فقط یادتان باشد قبل از هر کاری نسخه ی پشتیبان فراموش نشود!

محمد جواد کوشکی
خودمو یک متخصص نمی دونم چون هر روز دارم چیز های جدیدی در حوزه کسب و کار اینترنتی یاد می گیرم.