در برخی مواقع ممکن است شما به تغییر دامنه اصلی وردپرسی تان نیازی داشته باشید، من در این مطلب راهنمایی لازم برای تغییر دامین اصلی به دامین جدید بدون از دست رفتن سئو سایت و حتی بدون نیاز به phpmyadmin را آموزش می دهم. البته باید توجه داشته باشید که تغییر دامین شما موجب افت رتبه لینک های شما در موتورهای جستجو بطور موقتی می شود اما بعد از مدتی رتبه شما برمیگردد.

خوب بریم سراغ آموزش تغییر آدرس سایت وردپرس !

قبل از شروع هر کاری حتما از دیتابیس و یا کل هاست خودتون بکاپ بگیرین، برای این کار از کنترل پانل های CPanel و DirectAdmin می توانید استفاده کنید یا از افزونه های بکاپ گیری مثل BackupBuddy ، BackWPup و WordPress backup to Dropbox  استفاده کنید.

در مرحله اول وارد داشبورد مدیریتی وب سایت خود شوید و سپس از منو افزونه ها > افزودن انتخاب کنید.

1

سپس در باکس جستجو بالای صفحه عبارت Go Live Update URLS را وارد کنید و کلید اینتر را بزنید، سپس در لیست نتایج جستجو افزونه Go Live Update URLS را نصب کنید

2

سپس بر روی فعال کردن افزونه کلیک کنید، اکنون از منو ابزارها > Go Live انتخاب کنید.

3

در صفحه باز شده تیک تمامی اسامی دیتا بیس ها را انتخاب کنید

در فیلد Old URL آدرس دامین کنونی خود را بدون www و http بصورت کاملا ساده وارد کنید ( برای مثال oldurl.com )

در فیلد New URL نیز آدرس دامین که میخواهید سایت شما از این پس با این آدرس در دسترس باشد وارد کنید، مانند فیلد قبلی باید آدرس دامین بصورت ساده وارد شود.

4

اکنون آدرس دامین شما در کلیه جداول دیتا بیس تغییر یافت و نوبت آن رسیده که آدرس دامین خود را در هاست نیز تغییر دهید، اگر کنترل پانل هاست شما CPanel است بایستی از طریق WHM اینکار انجام شود لذا به مدیریت هاستینگ خود اطلاع دهید تا تغییر دهند ولی اگر از کنترل پانل DirectAdmin استفاده میکنید  مراحل زیر را انجام دهید:

ابتدا وارد کنترل پانل DirectAdmin شوید و از بخش Your Account گزینه Domain Setup انتخاب کنید

5

در صفحه باز شده بر روی گزینه Change a Domain Name کلیک کنید.

6

در صفحه باز شده در کادر خالی آدرس دامین جدید خود را وارد کنید و در نهایت گزینه change کلیک کنید.

7

تغییر مسیر آدرس های قدیم با ریدایرکت ۳۰۱ به آدرس جدید:

تا اینجا موفق شدید سایت خود را به همراه تمامی مطالب و لینک ها به آدرس جدید منتقل کنید اما اگر کاربران شما لینک های دامنه قبلی باز کنند به خطای ۴۰۴ مواجه خواهند شد، به همین منظور ریدایرکت ۳۰۱ ایجاد میکنیم. تفاوتی که در ریدایرکت ۳۰۱ با ریدایرکت ۳۰۲ وجود دارد این است که در ریدایرکت ۳۰۱ شما به موتور های جستجو و الکسا و … اطلاع می دهید که این انتقال دائمی بوده ولی در ریدایرکت ۳۰۲ به منظور انتقال موقتی هست.

درصورتی که هاست دامنه قبلی و دامنه جدید شما متفاوت است، کدهای زیر را در هاست دامنه قبلی خود وارد کنید و اگر تغییر دامنه بر روی یک هاست انجام شده ابتدا دامنه قبلی خود را بر روی دامنه جدید پارک ( Park Domain ) کنید و سپس کدهای زیر را به آخر کدهای موجود در فایل .htaccess داخل پوسه روت سایت یا پوشه wp-includes یا wp-admin قرار دهید.

#Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteRule ^(.*)$ http://www.newurl.com/$1 [R=301,L]

اطلاع گوگل از تغییر آدرس شما:

اکنون می توانید به گوگل اطلاع دهید که تغییر آدرس دامنه شما دائمی بوده تا تمامی رتبه و رنک صفحات وب سایت شما با دامنه قدیم را به دامنه جدید انتقال دهید، برای این منظور ابتدا وارد Google Webmaster Tools شوید ، سپس از بخش configuration گزینه Change of Address انتخاب کنید و آدرس دامنه جدید را وارد کنید و گزینه Submit کلیلک کنید.

8

موفق باشید

محمد جواد کوشکی
خودمو یک متخصص نمی دونم چون هر روز دارم چیز های جدیدی در حوزه کسب و کار اینترنتی یاد می گیرم.