۹ نکته جذاب برای بهینه سازی تولید محتوا ۲۰۲۰

نکات مهم سئو تولید محتوا

نکات مهم سئو تولید محتوا

تولید محتوا یکی از مهمترین فاکتور های رشد و پیشرفت سئو سایت می باشد در واقع بهتر است بگوییم که تولید محتوای سئو شده اولین اصل در ارتقا رتبه سایت می باشد.در این مقاله با شما هستم تا ۹ نکته جذاب نوشتن محتوا رو بهتون ارائه بدم.با مارکیو همراه باشید.

۹ مورد مهم و کلیدی برای تولید محتوای سئو شده در سال ۲۰۲۰

در ادامه باهم این ۹ مورد مهم رو بررسی می کنیم و مسلما با رعایت این موارد می توانید تولید محتوا عالی در سایت تون داشته باشید و در نتیجه شاهد بهبود رتبه سایت در گوگل شود.

۱- برای مخاطبان درست با کلمات کلیدی هدف بنویسید

محتوایی که می نویسید باید طوری باشد که به دست مخاطبان درست خودش برسد.اگه محتوای نوشته شده با کلمات کلیدی هدف و اصلی تولید نشود مسلما باعث از دست رفتن مخاطبان مورد نظر شما خواهد شد و در نتیجه باعث کاهش رتبه مطلب می شود.

کلمات کلیدی هدف چیست؟!

کلماتی که مرتبط با موضوع سایت شما است و از همه مهمتر اینکه مخاطبان آن کلمات را برای رسیدن به سایت شما در گوگل سرچ خواهند کرد.به عنوان مثال در سایت مارکیو کلمات کلیدی هدف مانند آموزش سئو سایت ، افزایش بازدید سایت،کاهش رنک الکسا،تولید محتوا،بهینه سازی سایت و … هستند.

برای پیدا کردن کلمات کلیدی هدف اول باید موارد زیر را درک کنید :

 • چه کسانی مخاطبان سایت شما هستند.
 • چه اطلاعاتی آنها نیاز دارند.
 • چرا به این اطلاعات نیاز دارند.
 • چه کلماتی آنها برای رسیدن به هدف خود سرچ می زنند.

بررسی مخاطبان

شما باید به دنبال مخاطبانی باشید که به دنبال چیزی هستند که شما به آنها پیشنهاد می دهید.برای اینکار باید به دنبال آمار مشابه از سایر سایت ها باشید.استفاده از ابزار هایی مثل گوگل ترندز هم برای پیدا کردن مخاطبان در مناطق مختلف جغرافیایی هم به شما کمک زیادی میکند.

بررسی کلمات کلیدی

به دنبال کلمات مرتبط و سودآور باشید.اگر شما بتوانید محتوایی تولید کنید که به گوگل و مخاطبان به درستی مفهوم و هدف رو برسونید مسلما در آینده باعث سودآور شدن هم خواهد شد.برای بدست آوردن کلمات کلیدی اصلی می توانید از ابزار های زیادی مثل kwfinder و alexa هم استفاده کنید.

بررسی موضوع مطلب

در زمان تولید محتوا قبل از شروع باید حتما بدونید که قرار هستش درباره چه موضوعی بنویسید و مسلما بهتر هستش با زمان حال پیش برید و اتفاقات تازه ای که در اطراف شما و در حوزه کاری شما رخ داده اند،مطالب و محتوای جدید منتشر کنید.


۲- روی قابلیت خواندن تمرکز کنید

تولید محتوای درست و حرفه ای باعث رشد جایگاه مطلب در نتایج جستجو خواهد شد.یکی از دلایلی که باعث این اتفاق می شود نوشتن محتوای صحیح با نگارش بالا و همچنین دارای قابلیت خواندن بالا است.

از مهمترین عواملی که در تولید محتوا با قابلیت خواندن بالا رخ می دهد،ماندگاری بیشتر مخاطبان در سایت است و هرچه مدت زمان ماندن کاربر در سایت بیشتر باشد باعث ارتقا رتبه و اعتبار صفحه مورد نظر خواهد شد و کم کم در نتایج جستجو به رده های بالاتر خواهد رسید.

ماندگاری بیشتر کاربران در سایت

برای اینکه محتوای شما قابلیت خواندن (Readability) افزایش یابد باید به فاکتور هایی مثل شفافیت،منطقی بودن،متن روان و ساده بودن توجه کرد.زمانی که متن شما قابل درک و فهم بالایی برای کاربران داشته باشد مطمئنا مخاطبان زمان بیشتری برای خواندن مطلب در سایت شما صرف می کنند و همین موضوع به افزایش رتبه سایت شما در گوگل کمک زیادی خواهد کرد.


۳- محتوای طولانی و عمیق تولید کنید

یکی از اصول مهم سئو در سایت ۲۰۱۹ تولید محتوای دقیق است که اشاره به جزئیات دقیق و عمیق یک موضوع می کند.این مسئله به بهبود رنک مطلب کمک می کند به این دلیل که طبق گفته دیجیتال مارکتر معروف آقای Eric Enge ، گوگل در مورد کیفیت محتوا بر روی موضوع “فوکوس یا تمرکز به موضوعات” حساسیت بالایی دارد.

چگونه محتوای دقیق و طولانی تولید کنیم؟!

 • محتوایی با بیش از ۲۰۰۰ کلمه تولید کنید.
 • استفاده از عناوین مهم و اصلی در محتوا با تگ های h1-h2-h3
 • از محتوای راهنما و آموزش در مطلب استفاده کنید.
 • از منابع معتبر و حرفه ای مانند Google ScholarJSTOR برای تحقیق موضوع خود استفاده کنید.

تحقیق برای تولید محتوا در گوگل اسکولار


۴- سرعت لود سایت را بهبود دهید

مسلما تمرکز و اهمیت روی این مسئله نیاز به توضیح خاصی ندارد و کاملا مشخص است که اگر سرعت لود یک سایت بسیار بالا و سنگین باشه کاربر قبل از اینکه وارد صفحه مورد نظر باشد از اون خارج می شود و این باعث افزایش نرخ پرش سایت (Bonuce Rate) و در نتیجه از دست رفتن رتبه سایت در گوگل خواهد شد.

طبق گزارش BBC News ، بیش از نیمی از مخاطبان وبسایت بیشتر از ۳ ثانیه برای لود کامل سایت منتظر نخواهند شد و اگر لود سایت از این زمان بیشتر طول بکشد مطمئنا کاربر از سایت خارج خواهد شد.

و از آن مهمتر طبق تحقیقات گروه Nielsen Norman اکثر کاربران اینترنت بین ۱۰ تا ۲۰ ثانیه در سایت ها می مانند و سپس از صفحه خارج می شوند.بنابراین هرچه سرعت لود سایت بهتر باشد ماندگاری کاربران در سایت افزایش خواهد یافت و باعث افزایش رتبه سایت در گوگل می شود.


خواندن این مطلب پیشنهاد می شود : کاهش رتبه الکسا به صورت طبیعی


۵- روی محتوای بصری سرمایه گذاری کنید

طبق مطالعات جدید Skyword، مقالاتی که شامل تصاویر مرتبط با موضوع محتوا هستند ۹۴ درصد بیشتر از مقالات بدون تصویر بازدید دارند.به همین دلیل است که باید در محتوای خود حتما از تصاویر جذاب و مرتبط با موضوع مطلب استفاده کنید.به هرحال،استفاده از تصاویر با کیفیت،جذاب،کم حجم و مرتبط با موضوع محتوا بسیار بهتر و قویتر از استفاده تصاویر رندوم و غیر مرتبط با سایت می باشد.

محتوای شما با تصاویر بیشتر باعث می شود که کاربران توجه بیشتری به محتوا کنند و همین موضوع باعث رضایت بیشتر آنها می شود و از همه مهمتر اینکه خواندن مطلب برای آنها خسته کننده نخواهد شد.

تولید محتوای بصری


۶- ارائه حقایق در تولید محتوا (به درستی آنها را ذکر کنید)

امروزه در اینترنت مطالب و اخبار دروغ زیادی منتشر می شود و خیلی از مردم و کاربران را گمراه می کند.همینطور مطالب آموزشی اشتباه و نادرست باعث می شود که خیلی از مخاطبان مسیر خود را اشتباه بروند و در نهایت باعث مشکلات و نارضایتی آنها خواهد شد.

در همین موضوعات آموزش سئو نیز شاید گاهی اوقات با وبسایت هایی برخورد کنید که مطالب آموزشی نادرست منتشر می کنند و اگر روش های آنها را انجام دهید احتمال فراوان باعث ضربه زدن به سایت خود خواهید شد.

بنابراین توصیه من به شما وبمستران عزیز این هستش که حتما مطالبی که منتظر می کنید دارای منبع موثق و معتبر باشد و سعی کنید تمام نکات و حقایق رو به درستی انتشار بدید و به دنبال فریب کاربران نباشید.


۷- فرمت محتوا برای ویژگی های برجسته Featured Snippets

منظور از این مورد Featured Snippets هستش که یکی از فاکتورهای اصلی در نتایج جستجو به حساب میاد و در سال ۲۰۱۹ خیلی روی آن تاکید شده است.

طبق تصویر زیر ویژگی برجسته شامل یک بلاک بزرگ توضیحات مهم مثل پرسش و پاسخ،عنوان اصلی مطلب که دارای لینک به صفحه مربوطه است و همچنین آدرس url مطلب می باشد.

ویژگی برجسته Featured Snippetsویژگی برجسته Featured Snippets

همونطور که می بینید استفاده از این ویژگی باعث دیده شدن بیشتر لینک شما در نتایج جستجو میشه و در نتیجه باعث افزایش CTR خواهد شد و در نتایج گوگل به رتبه اول خواهد رسید.

featured snippets چیست

برای اینکه از ویژگی برجسته یا Featured Snippets در محتوای خود بهره مند شوید و بتونید به بالای نتایج جستجوی گوگل برسید حتما تاکتیک های زیر رو در تولید محتوا رعایت کنید :

تکنیک های Featured Snippets در تولید محتوا 

 • از ویژگی پرسش و پاسخ در محتوا استفاده کنید. (FAQ Schema)
 • محتوای مطلب را تا حد امکان با کیفیت تولید کنید.
 • از لیست های اعدادی و نقطه ای استفاده کنید. (مانند همین بخش)
 • محتوا شامل آمار و اطلاعات مفید باشد.
 • محتوای مطلب را منطقی تولید کنید. (از نوشتن مطالب غیر واقعی و دروغین خودداری کنید)

۸- متخصص باشید

گوگل جدیدا روی نویسندگان مطالب بسیار حساس شده است و سعی در بررسی تخصص و شناخت نویسندگان محتوا دارد.بنابراین سعی کنید همیشه در حرفه خود و مخصوصا تولید محتوا بهترین باشید و به گوگل ثابت کنید که محتوای شما از سایر بسیار بهتر است.

 • به عنوان مثال تجربه شخص اول یعنی شما ۱۰ سال است که کار می کنید و یک کتاب هنر و صنعت را منتشر کرده اید ، یا یک اسب سوار باتجربه هستید و دروس آموخته اید و …
 • چیزی که موتور هی جستجو در مورد شما حدس می زنند می تواند از بخش های مختلفی مثل (گفتگو در انجمن ها،زندگی نامه نویسنده،اخبار،مقالات ویکی پدیا و … است.

یکی دیگر از مواردی که باید به آن دقت کنید صفحه درباره ما سایت است که باعث شناخت بهتر سایت شما توسط گوگل و همچنین صفحات بیوگرافی نویسندگان نیز بسیار حائز اهمیت است.


۹- انجام تحقیقات اصلی و استفاده از منابع موثق

یکی از مسائل مهم در تولید محتوا استفاده از منابع واقعی و تحقیقات دقیق در مورد مطلب مورد نظر می باشد.زمانی که شما از آمار،مطالعات،اطلاعات و تحقیقات واقعی با منبع موثق استفاده می کنید،محتوای شما فرصت بسیار عالی برای تاپ شدن در موضوع مربوطه خواهد شد و باعث افزایش اعتبار حوزه مرتبط به مطلب خواهد شد.

طبق اطلاعات آماری در سال ۲۰۱۸ از گزارش توسط Mantis Research ،بیش از ۵۶ درصد مارکتر ها که از منابع و تحقیقات اورجینال و اصلی در محتوای خود استفاده کرده اند شاهد نتایج فراتر از حد انتظار بوده اند.

استفاده منابع موثق در محتوا

 • ۷۴ درصد گزارش شده است که با استفاده از تحقیقات و منابع موثق باعث افزایش بازدید سایت شده است.
 • ۶۴ درصد هم گفته اند که با انجام این کار باعث افزایش اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی شده است.

استفاده منابع موثق در محتوا

نیاز به گفتن نیست که استفاده از منابع موثق و همچنین تحقیقات اصلی و دقیق در محتوا باعث بهبود سئو محتوا خواهد شد.

چند پیشنهاد برای انجام تحقیقات اورجینال :

 • بر اساس موفقیت یا عدم موفقیت برندتان یک مطالعه موردی انجام دهید – هر دو ابزار ارزشمندی برای تدریس هستند.
 • صنعت خود را بررسی کنید و نتایج را گردآوری کنید.
 • داده ها و معیارهای خود را تجزیه و تحلیل کرده و یافته های خود را در مطلب منتشر کنید.

امیدوارم از این مطلب و آموزش هایی که در آن داده شده است نهایت استفاده رو برده باشید و هر سوالی داشتید در بخش نظرات ارسال کنید.همچنین با اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی به این مطلب امتیاز و اعتبار دهید.

منبع

Share:
خودمو یک متخصص نمی دونم چون هر روز دارم چیز های جدیدی در حوزه کسب و کار اینترنتی یاد می گیرم.

Leave a پاسخ

خدمات سئو و پشتیبانی سایت

خدمات سئو و پشتیبانی سایت

پکیج کامل آموزش طراحی قالب وردپرس

پکیج کامل آموزش کدنویسی و طراحی قالب وردپرس

دوره جامع آموزش سئو سایت

دوره آموزش حرفه ای سئو سایت

دوره کامل آموزش گوگل ادز

دوره حرفه ای آموزش گوگل ادوردز