رتبه بندی الکسا چیست و آیا مهم است؟

رتبه الکسا چیست

مردم همیشه بدنبال رقابت با یکدیگر می باشند .این موضوع برای صاحبان وبسایت هم نیز صدق میکند .ما همیشه برای مقایسه و برتری یکی چیز نسبت به دیگری نیاز به اعداد و ارقام داریم .یکی از معیارهای شناخته شده برای مقایسه سایت ها ، رتبه الکسا میباشد که این رتبه بندی به عنوان یکی از مهم ترین و دقیق ترین شاخص های اندازه گیری استفاده میشود.

تاریخچه کوتاهی از الکسا

رتبه بندی الکسا

الکسا در سال ۱۹۹۶  توسط یک شرکت تابع مبتنی بر کالیفرنیا (که توسط آمازون در سال ۱۹۹۹ به دست آمد)تاسیس شده است و قابل به ذکر است که کمپانی آن متخصص در ارائه اطلاعات تجاری ترافیک وب تجاری جمع آوری شده از طریق نوارهای ابزارهای مختلف و پسوندهای مرورگر وب میباشد. برخی از فعالیت های پیشین قابل توجه الکسا عبارتند از: تهیه یک پایگاه داده ای که به عنوان مبنایی برای ایجاد ماشین Wayback و ایجاد امکانات مختلف جستجو (که در حال حاضر عمدتا متوقف شده) است. با این حال، چیزی که احتمالا برای شما جالب باشد، این است که، «رتبه الکسا» – یک متریک میباشد که وب سایت ها را به ترتیب محبوبیت در طی ۳ ماه گذشته رتبه بندی می کند.

رتبه بندی الکسا یا Alexa Ranks چگونه اندازه گیری می شود؟

بر اساس آمار سایت ها در وب سایت رسمی الکسا، رتبه بندی با استفاده از “ترکیبی” از بازدید کنندگان محاسبه شده به طور متوسط روزانه و امار منحصر به فرد سایت و تعداد تخمین بازدیدی که هر سایت در طی ۳ ماه گذشته داشته، محاسبه می شود و همچنین داده ها را بر اساس موقعیت جغرافیایی بازدید کنندگان نرمال می کند.

چگونه میتوانیم رتبه الکسا وب سایت را مشاهده کنیم؟

حداقل این قسمت ساده است: به سادگی به وب سایت رسمی الکسا بروید، نام دامنه کامل خود را وارد کنید و جستجورا بزنید! علاوه بر این، با کمی پیمایش صفحه برای کسب اطلاعات بیشتر کافی است ،نتایج نشان داده شده را مورد بررسی قرار دهید که در اخر حتی میتوانید معیار های دیگری را مانند مانند نرخ جست و جو، بازدید روزانه در سایت و درصد بازدیدها از جستجو، فهرستی از وب‌گاه‌های مرتبط و حتی سرعت بارگذاری صفحه‌ها و …را مشاهده کنید .

رتبه بندی الکسا چیست؟

الکسا در سال ۱۹۹۶ تاسیس شده است .الکسا سرویسی است که از آن برای رتبه بندی سایت ها استفاده میکنند و همچنین بایستی بدانید که بین رتبه الکسا و ترافیک یک وب سایت رابطه برقرار است .همانطور که در سایت الکسا آمده، ترافیک رتبه‌های ۱۰۰٬۰۰۰ و بالاتر از آن به‌سختی قابل  محاسبه و ارزیابی هستند و بر طبق آن، هرچه قدر رتبه‌ی وبسایت به ۱ نزدیک‌تر شود رتبه‌ی ترافیکی آن نیز دقیق‌تر می‌شودو همچنین دقت آن برای رتبه‌های بالاتر از ۱۰۰٬۰۰۰ بسیار پایین می باشد که میتوان از آن صرف نظر کرد.

آیا رتبه بندی الکسا اهمیت دارد؟

برای اکثر صاحبان وبسایت ،وضعیت سایت شان بسیار پر اهمیت است رتبه بندی الکسا درست است بر پایه تخمین و احتمال میباشد اما امروزه به عنوان یک معیار مطلوب که با در نظر گرفتن یک سری معیار های محاسباتی و آماری، سایت های مختلف را از نظر میزان بازدید صفحات آنها، رتبه بندی می کند، شناخته شده است .البته لازم به ذکر است که بدانید رتبه بندی الکسا هم دارای نواسناتی نیز میباشد که توسط بسیاری از کارشناسان مورد نقد قرار گرفته است .

به طور کلی رتبه بندی الکسا برای بسیاری دارای اهمیت بسزایی می باشد البته همانطور که گفته شد سایت الکسا باید تلاش کند تا بتواند اطلاعات آماری دقیق تری را در اختیار کاربرانش قرار دهد تا بتواند اعتماد کاربران زیادی را جذب کند.برای کاهش رتبه الکسا سایت خود باید همواره در نظر داشته باشید که سایت شما به طور منظم و مرتب بروزسانی شود تا بازدید سایت شما افزایش یابد.

امیدوارم مفید واقع شده باشه .

موفق باشید.

Share:

Leave a پاسخ

خدمات سئو و پشتیبانی سایت

خدمات سئو و پشتیبانی سایت

پکیج کامل آموزش طراحی قالب وردپرس

پکیج کامل آموزش کدنویسی و طراحی قالب وردپرس

دوره جامع آموزش سئو سایت

دوره آموزش حرفه ای سئو سایت

دوره کامل آموزش گوگل ادز

دوره حرفه ای آموزش گوگل ادوردز