تا حالا پیش آمده که تصمیم بگیرید از جلوی حساب کاربری خاص به وبسایت تان را بگیرید؟ ممکن است شما دلایل خاص خود را برای این کار داشته باشید. ولی سوال اینجاست که چطور باید چنین کاری را انجام داد؟ منطقا اولین چیزی که به ذهن شما میرسد،

یا حذف کردن حساب کاربری شخص است و یا اینکه ایمیل و رمز عبورش را در وردپرس عوض کنید. ولی خوب مشکل اینجاست که این شیوه ها اصلا منطقی نیستند. چرا؟ فرض کنیم که کاربر مورد نظر شما جزو نویسندگان وبسایت شماست و تا امروز n پست هم در سایت شما ثبت کرده است. پس از حذف حساب کاربری وی، لازم است که تمامی این نوشته ها به شخص دیگری نسبت داده شوند که نه کار جالبی است و نه منطقی.

از طرفی هم اگر بخواهید با تغییر ایمیل شخص، از ورود او به وردپرس جلوگیری کنید، اولین اتفاقی که می افتد این است که آواتار وی در سایت تغییر میکند که این هم ممکن است ایده آل نباشد. از طرفی حتی اگر سطح دسترسی وی را به سطح دسترسی پایین تری مثل مشترک تغییر دهید، شخص باز هم قادر به ورود به حساب کاربری اش خواهد بود که مسلما این هم ایده آل نیست. پس باید چه کار کنیم؟ اگر امروز با مارکیو همراه باشید،

افزونه مدیریت کاربران Account Locker Lite

خوب برای شروع لازم است که افزونه وردپرس Account Locker Lite را بر روی وبسایت خود نصب و فعال کنید.
این افزونه دو ورژن دارد. در ورژن Lite شما قادر خواهید بود کاربر را از دسترسی به حساب کاربری اش محروم کرده و همچنین از بازنشانی (ریست) پسورد وی جلوگیری به عمل آورید. 
بعد از فعالسازی، از این پس هرگاه به پروفایل یک کاربر در ناحیه مدیریت وردپرس مراجعه کنید، مشاهده خواهید کرد که بخش جدیدی با عنوان Lock User Account به تنظیمات اضافه شده که در آن میتوانید وضعیت حساب کاربری مورد نظر را مشاهده کرده و در صورت نیاز، کاربر مورد نظر را از ورود به سایت محروم کنید. ( در اینجا Locked به مفهوم عدم دسترسی و Unlocked به مفهوم میسر بودن دسترسی میباشد)

lock-user-account

حالا اگر کاربری که از ورود به سایت محروم شده است، سعی در ورود داشته باشد، در صفحه ی ورود با خطایی روبرو خواهد شد که به وی میگوید حساب کاربری وی مسدود شده است. (طبعا اگر نسخه ی پیشرفته را تهیه کرده باشید، دلیل و مدت زمان محرومیت نیز برای شخص به نمایش در خواهد آمد)
همانطور که قبلا هم گفته شد، کاربری که از ورود به سایت محروم شده، قادر به ریست رمز عبورش نیز نخواهد بود. همچنین به این نکته نیز توجه داشته باشید که حذف (یا غیر فعال کردن) این افزونه از وردپرس، منجر به لغو کلیه ی محرومیت ها و امکان دسترسی دوباره کاربر به سیستم خواهد شد.

موفق باشید

محمد جواد کوشکی
خودمو یک متخصص نمی دونم چون هر روز دارم چیز های جدیدی در حوزه کسب و کار اینترنتی یاد می گیرم.