به نظر شما اولین فاکتوری که باعث از بین رفتن موفقیت و عدم پیشرفت سایت شما می شود چه چیزی است؟! اگر جواب شما سئو است کاملا درست حدس زدید.

اما برداشت اشتباه نکنید،سئو سایت یکی از اصلی ترین عوامل پیشرفت و رشد سایت خواهد بود منتها به شرطی که این مورد به درستی و طبق اصول حرفه ای انجام شود در غیر اینصورت به سایت شما آسیب جدی خواهد زد.

مواردی که در سئو خیلی به آن اشاره می شود :

 • سئو داخلی
 • سئو خارجی
 • سئو کلاه سفید
 • سئو کلاه خاکستری
 • سئو کلاه سیاه

 

 

اگر با مفاهیم سئو و مخصوصا سئو کلاه سیاه به درستی آشنا نباشید و در صورت اینکه از این مسئله غافل باشید به طور ناخواسته به سایت خود آسیب جدی می زنید.

سئو کلاه سیاه چیست؟!

یک سری عوامل و کارهایی مانند لینک سازی اسپم،ساخت محتوای تکراری و تعداد در کلمات کلیدی و … که روی موتور های جستجو تاثیر منفی دارند.

یک سری اقدامات تایید نشده برای افزایش دامین اتوریتی و همچنین افزایش ورودی و ترافیک سایت از موتورهای جستجو نیز از تعاریف سئو کلاه سیاه است.این عوامل بر خلاف قوانین بهینه سازی موتور جستجو است و ممکن است باعث جریمه سایت شما بشود.

Black Hat SEO باعث مسدود شدن سایت شما از سوی گوگل می شود.ممکن است که در زمان کوتاهی سایت شما ورودی و ترافیک زیادی دریافت می کند اما در نهایت از طرف گوگل پنالتی و جریمه می شوید.

چرا باید از انجام سئو کلاه سیاه جلوگیری کرد؟!

شاید برای شما هم عجیب باشد که چرا در صورتی که انجام سئو بلک هت باعث افزایش ترافیک از موتورهای جستجو می شود باید از آن خودداری کرد؟!

درست است که در کوتاه مدت این عمل باعث افزایش ورودی سایت شما می شود اما این عمل هیچوقت روی کاربران سایت شما تاثیر خوبی ندارد و در دراز مدت سایت شما جریمه سنگینی خواهد شد.

موتور های جستجو به دنبال سایت هایی هستند که از روش های سئو کلاه سیاه استفاده می کنند و آن سایت ها را سریعا از لیست جستجو شان حذف می کنند.

زمانی که شما تولید محتوا عالی و فوق العاده برای سایت تان انجام می دهید هیچوقت نباید به سمت سئو کلاه سیاه حرکت کنید.

برای جلوگیری از پنالتی شدن و جریمه سایت شما در موتور های جستجو،مطمئن شوید که از تکنیک های سئو کلاه سیاه استفاده نمی کنید.

تکنیک های خطرناک سئو کلاه سیاه در سال ۲۰۱۹ که نباید انجام داد

تکنیک های خطرناک سئو کلاه سیاه

۱- از تولید محتوای بی کیفیت خودداری کنید

با بروزرسانی های الگوریتم گوگل لازم است که همیشه به محتوای سایت خود اهمیت دهید.قبلا فقط لینک ها و کلمات کلیدی مهم بودند اما حالا کیفیت محتوا برای گوگل نیز بسیار مهم است.

اگر شما از محتوای کم ارزش استفاده کنید به رشد سایت تان در موتور های جستجو آسیب می زنید بنابراین اگر در سایت خود محتوای بی کیفیت دارید می توانید روی آنها کار کنید تا به بهبود رتبه سایت در گوگل کمک کنید.

اگر سایت شما هم صفحات زیادی دارید و مجبور هستید به صورت دستی تمام این صفحات را بررسی و آنالیز کنید و طبیعتا وقت زیادی از شما می گیرد،خوشبختانه ابزار هایی وجود دارند که به شما در این مورد کمک می کند.

۱- از ابزار Screaming Frog برای بررسی سایت خود استفاده کنید

این ابزار برای ویندوز نرم افزار دارد و می توانید از نسخه رایگان آن نیز استفاده کنید و با وارد کردن صفحات سایت خود از آنالیز حرفه ای این ابزار بهره مند شوید.

۲- محتواهای کوتاه و ضعیف را پیدا کنید

اگر در سایت شما محتوای ضعیف و کوتاه و همچنین url های نا مرتب و غیر اصولی وجود دارد آنها را برطرف کنید.

در ادامه با روش های مشخص کردن محتوای ضعیف آشنا می شویم :

 • محتوایی که ورودی و ترافیک ارگانیک دریافت نمی کند.
 • محتوایی که رتبه بسیار بدی دارد.
 • محتوایی که هیچگونه اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی نشده است.
 • تعداد کلمات هر مطلب نیز یکی از فاکتور های اصلی برای شناسایی محتوای ضعیف می باشد.

چگونه در سایت خود محتوای کوتاه را شناسایی کنیم؟

با استفاده از نرم افزار Screaming Frog می توانید به قسمت “internal tab” مراجعه کرده و صفحات را بر اساس تعداد کلمات مرتب سازی کنید و سپس می توانید تمام آن مطالب کوتاه را بروزرسانی کرده و به حداقل ۱۵۰۰ کلمه برسانید.

۳- تصمیم بگیرید با آن چیکار کنید

حالا شما یک محتوای ضعیف و کوتاه دارید.بهتر است بخش هایی مثل تعداد اشتراک گذاری در شبکه اجتماعی،تعداد لایک ها و ورودی ها را آنالیز کنید.

زمانی که شما این اطلاعات را جمع آوری کردید در ادامه کارهایی که می توانید انجام دهید :

 • اگر محتوا  ورودی،لینک و اشتراک گذاری ندارد احتمال زیاد یک مطلب کپی شده و تکراری از سایت های دیگر است و بهتر است آن مطلب را کلا حذف کنید.
 • محتوا را با سایر قسمت های محتواهای مطالب دیگر که بهم مرتبط هستند ادغام کنید.
 • محتوا را بهینه سازی کنید.

۲- از تکرار بیش از حد کلمات کلیدی بپرهیزید

برای گرفتن نتایج بهتر در جستجوی گوگل،اکثر کاربران از روش تکرار کلمات کلیدی یا اصطلاحا keyword stuffing استفاده می کنند که به نوعی استفاده بیش از حد از آن کلمه کلیدی در محتوا است.قبلا این مورد مورد قبول بود جایی که تعداد سایت های مشابه و رقیب بسیار کنم بود.

حالا این تکنیک یعنی تکرار بیش از حد کلمات کلیدی در زمینه سئو کلاه سیاه به شمار می رود.

تکرار بیش از حد کلمات کلیدی

نمونه ای از تکرار بیش از حد کلمات کلیدی

همانطور که در تصویر و نمونه بالا مشاهده می کنید استفاده بسیار زیاد از یک کلمه علاوه بر اینکه در ذهن خواننده تاثیر بسیار بدی می گذارد،همچنین باعث آسیب رساندن به سئو سایت هم می شود.

پس چطور به صورت طبیعی از کلمات کلیدی در متن استفاده کنیم؟!

به طور کل بهتر است اصلا روی این مسئله تمرکز نکنید و مقاله خودتان را بنویسید و هیچ توجهی به استفاده یا عدم استفاده از کلمه کلیدی در محتوا نداشته باشید.هنگامی که مطلب را به پابان رساندید می توانید با بررسی کلی محتوا در صورت لزوم از کلمات کلیدی اصلی و مشابه در متن خود استفاده کنید تا کم کاری آن جبران شود.

برای اینکار یکی از بهترین ابزار افزونه SEO Yoast وردپرس است که میزان و چگالی استفاده از کلمه کلیدی در متن را برای متن مشخص می کند و می توانید بر اساس آن تعداد استفاده از کلمه کلیدی را مشخص کنید.

ضمنا به جای استفاده از کلمه کلیدی اصلی و هدف در کل محتوا می توانید از کلمات کلیدی LSI نیز در متن استفاده کنید.برای درک و فهم بهتر از اینگونه کلمات می توانید مطلب زیر را کامل مطالعه کنید :


تمام نکات برای رسیدن به رتبه اول گوگل


۳- از تبادل لینک خودداری کنید

بک لینک برای بهبود و رشد سئو سایت بسیار حائز اهمیت است و اگر می خواهید از سایت هایی با دامین اتوریتی بالاتر بک لینک دریافت کنید، استفاده از سیستم تبادل لینک اصلا قابل قبول نیست و پیشنهاد نمی شود.

اصولا این روش باعث افزایش بازدید بسیار زیاد در یک بازه زمانی خاصی می شود اما این مدت بسیار کوتاه است و بعد از آن عواقب سنگینی برای سایت شما به همراه دارد.

این کار باعث کاهش میزان ایندکس صفحات سایت شما در گوگل می شود.بدون داشتن اطلاعات کافی در زمینه کیفیت محتوا سایت شما شما هرگز بک لینک خوبی دریافت نخواهید کرد.اگر گوگل متوجه وجود بک لینک های بی کیفیت شود سریعا اعتبار سایت شما را کاهش می دهد.

چرا سیستم تبادل لینک برای سایت مضر است؟!

جدا از اینکه این کار باعث کاهش رنک سایت شما می شود،با دادن بک لینک سایت خود به سایر سایت ها در واقع شما به مخاطبان اعلام می کنید که این لینک بسیار با کیفیت است و کاربران به سایت دیگر می روند.

بنابراین زمانی که کاربران روی لینک کلیک می کنند که این لینک از طریق سیستم تبادل لینک ثبت شده است،آنها به سمت یک سایت غیر مرتبط و بی کیفیت هدایت می شوند و مطمئنا باعث نارضایتی کارران خواهد شد و دیگر به سایت شما اعتماد نمی کنند.

پس جایگزین این مورد چیست؟!

 • شبکه های اجتماعی : این مورد یکی از بهترین روش ها برای جذب ترافیک بیشتر به سمت سایت است.محتوای شم در این شبکه ها به سرعت بین میلیون ها کاربر پخش می شود و باعث اشتراک گذاری بیشتر توسط خود کاربران خواهد شد.بنابراین روی محتوای با کیفیت و عالی تمرکز کنید.
 • با سایر ومبستران ارتباط برقرار کنید : با اینکار نه تنها به تجربه شما اضافه می شود و چیزهای جدیدی یاد می گیرید بلکه می توانید محتواهای با کیفیت تری نیز تولید کنید.
 • فالورهای خود را افزایش دهید : با فعال بودن در شبکه های اجتماعی و جذب فالور های واقعی می توانید هر بار محتوای جدید خود را با فالوران خود به اشتراک بگذارید و باعث جذب ترافیک طبیعی به سایت شوید.
 • برای نوشتن محتوا زمان کافی بگذارید : وقت خود را برای افزایش ترافیک و بازدید سایت تان تلف نکنید و به جای آن روی نوشتن مقالات جدید و با کیفیت زمان بگذارید.با اینکار به طور طبیعی و کم کم بازدید سایت تان مخصوصا از طریق موتورهای جستجو و شبکه های اجتماعی افزایش خواهد یافت.

۴- از بازنویسی مطلب توسط نرم افزار خودداری کنید

بروزرسانی و انتشار محتوا یکی از اصول مهم در سئو است و همیشه توصیه می شود بعد از گذشت زمان زیادی از انتشار یک مقاله آن رو بروز کرده محتوای تازه در آن قرار دهید.اما استفاده از افزونه های و نرم افزار های خودکار برای بازنویسی یک مطلب اصلا خوب نیست.

چرا نباید از بازنویسی محتوا استفاده کرد؟!

موتورهای جستجو عاشق محتوای تازه هستند : سایت هایی که محتوای تازه در زمان های مشخصی منتشر می کنند رتبه بالاتری دارند.اما زمانی که شما از محتوای قدیمی استفاده می کنید.

استفاده از نرم افزار خودکار بازنویسی مطلب محتوای غیر قابل خواندن تولید می کنند : استفاده از این نرم افزار ها فقط باعث تولید محتوی بی کیفیت می شوند.شما می توانید این کار را به صورت دستی انجام دهید و ارزش بهتری دارد.

زمانی که شما با تحقیقات کامل و منابع معتیر یک مطلب جدید می نویسید ارزش بسیار بالاتری نسبت به بازنویسی محتوای قدیمی دارد.

همان موضوع با کلمات و عبارات متفاوت : استفاده از نرم افزارهای بازنویسی مقاله فقط یک نسخه دیگر از محتوای اصلی را تولید می کند.کار این نرم افزار های جایگزینی کلمات کلیدی اصلی با سایر حروف است و این کار برای خواننده اصلا جالب نیست.

شما اعتبار تان را از دست می دهید : اگر شما از چنین نرم افزار هایی برای نوشتن مقاله استفاده کنید مطمئنا اعتبار خود را در بین کاربران وبسایت از دست دهید.

گوگل می تواند سایت شما را در هنگام استفاده از این نرم افزار شناسایی کند : بله،موتور های جستجو مانند یاهو و گوگل می توانند محتوا های بی کیفیت را شناسایی کنند.آپدیت جدید الگوریتم پاندا گوگل نیز چنین قابلیتی را دارد.

باعث تولید محتوای تکراری می شود : زمانی که شما یک نسخه متفاوت از محتوای موجد در سایت را با استفاده از نرم افزار تولید می کنید،گوگل آن را به عنوان یک محتوای تکراری (Duplicate) شناسایی می کند و سایت شما را جریمه خواهد کرد.


۵- از صفحات درگاه خودداری کنید

صفحات درگاه

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید این صفحات حاوی محتوای بی کیفیت هستند که برای یک سری کلمات کلیدی خاص بهینه سازی شده اند و همه آنها به یک صفحه خاص هدایت می شوند.این صفحات هیچ گونه فایده ای برای بهبود سئو سایت ندارند و همینطور برای خوانندگان هم هیچگونه جذابیتی ندارد.

گوگل رسما اعلام کرده است که اگر صفحات درگاه در سایت خود دارید احتمال دارد آن صفحه رتبه بیشتری دریافت نکند به این دلیل که این صفحات باعث عدم دریافت اطلاعات خوب برای کاربران می شود و تجربه بدی از سایت شما خواهند داشت.

در این حالت چه کارهایی باید انجام داد؟

 • اگر این صفحات هیچ ارزشی برای خوانندگان شما ندارد آنها را حذف کنید.
 • محتوای آن را مجددا بازنویسی کنید که باعث شود مشکل و نیاز خواننده مطلب را رفع کند.

چگونه صفحات درگاه را شناسایی کنیم؟!

صفحاتی که برای یک دسته بندی محصول بهینه سازی شده اند و شامل هیچ گونه لینک به محصولات نیستند.این صفحات باعث هدایت کاربران به سایر برگه ها می شود.

زمانی که سایت ها صفحات درگاه خود را برای یک کلمه کلیدی خاص بهینه سازی می کنند این کار باعث ناامیدی کاربر می شود.گوگل همیشه می خواهد که بهترین نتیجه جستجو را برای کاربران نمایش دهد.

بنابراین به جای اینکه تمرکز خود را روی بهینه سازی صفحات درگاه یا doorway pages بگذراید بهتر است روی تولید محتوای با کیفیت برای کمک به کاربران وقت بگذارید.


۶- از ارسال کامنت های اسپم جلوگیری کنید

طبیعتا صفحاتی که دارای کامنت های بسیار زیاد هستند مورد توجه گوگل و سایر موتور های جستجو قرار می گیرند اما به شرطی که همه این نظرات به صورت طبیعی و از سوی کاربران واقعی انجام شده باشد.

اگر ارسال نظرات به صورت عمدی و حالت اسپم باشد گوگل آنها را شناسایی می کند و باعث ضربه زدن به سایت شما می شود.مهمتر آنکه در اکثر مواقع نظرات خارجی با لینک سایت های خارجی در سایت شما ارسال می شود که شما نباید آنها را تایید و ثبت کنید.

چگونه از ارسال نظرات اسپم جلوگیری کنیم؟!

برای جلوگیری از ارسال نظرات اسپم به سایت می توان از سیستم هایی مثل Disqus یا Livefyre استفاده کرد که باعث مدیریت و حفظ سایت شما از نظرات اسپم می شود.همچنین برای سایت های وردپرس استفاده از افزونه Akismet حتما پیشنهاد می شود.


۷- از متن لینک های کوتاه و مخفی خودداری کنید

برخی از وبمستران بر این عقیده هستند که با مخفی کردن برخی متن های لینک دار باعث بهبود سئو سایت می شوند در صورتی که اینگونه نیست.موتور های جستجو عاشق صفحاتی با محتوای زیاد هستند.برخی از مردم صفحاتی با تصاویر و انیمیشن های مختلف را دوست دارند.

در برخی از سایت ها دیده می شود که متن های لینک دار دارای رنگ مطابق با بک گراند سایت هستند یعنی اگر رنگ بک گراند سفید است رنگ لینک متن هم سفید است و کاربر هیچوقت قادر به دیدن چنین لینکی نیست اما موتور های جستجو قادر به دیدن آن هستند ولی آن را به عنوان یک keyword stuffing (کلمه کلیدی بی ارزش) می داند و باعث ضربه سایت شما می شود.

زمانی که شما یک کلمه را با استفاده از دستورات css از دید کاربر مخفی می کنید اما گوگل با استفاده از الگوریتم های پیشرفته قادر به خواندن آن کلمه است منتها ارزشی که به این کلمات می دهد بسیار کم است.


۸- تا حد امکان از خرید بک لینک خودداری کنید

بک لینک ها برای هر سایتی لازم هستند اگر شما به دنبال کسب رتبه بهتر هستید اما صاحبان سایت های زیادی هستند که لینک های بسیاری خریداری می کنند و سایت های زیادی هم برای قرار دادن چنین لینک هایی وجود دارند.

قبل از خرید بک لینک بهتر از از تفکر گوگل در این مورد بدانید!

 • لینک های پرداختی (بک لینک های پولی) قابل شناسایی هستند و فرمی وجود دارد که کاربران می توانند آنها را به گوگل گزارش دهند.
 • برای تعیین اعتبار،گوگل و سایر موتورهای جستجو از این لینک ها استفاده می کنند.بخشی از رتبه سایت بر اساس آنالیز سایت هایی است که با شما لینک داده اند.
 • برای رتبه بندی یک وبسایت،گوگل کیفیت لینک هایی که به سایت شما وارد شده است را در نظر می گیرد.پس این بر اساس آنالیز لینک ها انجام می شود.
 • با خرید و فروش لینک بر اساس دامین اتوریتی،شما قوانین وبمستر گوگل را نقض کرده اید و این ممکن است در نتایج جستجو و رتبه سایت شما تاثیر منفی بگذارد.

سخن آخر

SEO یک استراتژی وقت گیر است. اگر می خواهید نتایج بهتری داشته باشید ، از اصول اولیه شروع کنید و به دنبال راه های میانبر نباشید.اگر شما به دنبال نتایج بلند مدت هستید از این تکنیک های سئو کلاه سیاه جدا خودداری کنید.این موارد هیچگونه کمکی به رشد رتبه سایت شما نخواهند کرد.

امیدوارم از این مقاله نهایت استفاده را برده باشید و هرگونه سوالی دارید می توانید از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع

محمد جواد کوشکی
خودمو یک متخصص نمی دونم چون هر روز دارم چیز های جدیدی در حوزه کسب و کار اینترنتی یاد می گیرم.