مهم ترین عنصر یک سایت دامنه آن می باشد. که نشانگر آدرس سایت و پل ارتباطی میان کاربر و سایت می باشد. و کاربران می توانند از طریق این دامنه به وبسایت دسترسی داشته باشند. همچنین یکی از عناصر مهم در موفقیت و پیشرفت سایت در موتور های جست و جوگر دامنه وبسایت می باشد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. تا نکاتی را در جهت انتخاب نام دامنه سایت به شما بیاموزیم.

bestdomainname copy

۷ نکته در زمینه انتخاب دامنه مناسب :

وقتی شما اقدام به راه اندازی یک وبسایت می کنید انتخاب دامنه همواره بخش مهم و استرس زای ماجرا می باشد چرا که قرار است هویت و برند وبسایت و کسبوکار شما با نامی که قرار است انتخاب بکنید شکل بگیرد.
پس قطعا این تصمیم مهم را باید با دانش اولیه و رعایت یک سری اصول اتخاذ کرد تا بعدا مجبور به عوض کردن آدرس دامنه و دردسرهای بعد از آن نشوید – با ما همراه باشید :

domain

۱-استفاده از پسوند .com

در حال حاضر به جز پسوند های قدیمی و شناخته شده ای مانند com , org , net پسوند های جدید و گاها بسیار زیبا و مفهومی مانند .blog , .pizza .photography و…. ایجاد شده اند.

اما ما همواره پیشنهاد میدهیم از دامنه معتبر .com استفاده کنید. هرچند که ممکن است یک نامی که شما دوست دارید و یا به کار شما مربوط باشد در این پسوند های جدید وجود داشته باشد و شما را وسوسه کند که از این پسوند ها استفاده کنید. اما پیشنهاد ما این است که اینکار را نکنید چراکه این پسوند ها مانند پسوند دات کام قابل اعتماد نیستند.

پسوند دات کام در یاد کاربران بیشتر می ماند. بسیاری از کاربران هنگامی که در وب جست و جو می کنند و به وبسایتی می خواهند سر بزنند بلافاصله پس از نوشتن نام وبسایت پسوند دات کام آن را باز می کنند.

انتخاب دامنه مناسب

همچنین اکثر اسمارت فون ها برروی کیبورد های خود دکمه ای ایجاد کرده اند که بلافاصله .com به انتهای ادرس اضافه می کند و یا در کامپیوتر ها با زدن دکمه ctrl+enter آدرس وارد شده با پسوند دات کام برای شما باز می شود.

پس نتیجه میگیریم که پسوند دات کام بسیار کاربردی تر و بیاد ماندنی تر می باشد و انتخاب یک دامنه با پسوند دات کام می تواند بسیار برروی وبسایت شما تاثیر گذار باشد.

۲- از دامنه بلند استفاده نکنید.

استفاده از کلمات کلیدی بسیار مفید است ولی نه با این بها که دامنه شما از حد استاندارد و مناسب اون بلند تر بشه. طول مناسب برای یک دامنه ۱۵ کاراکتر میباشد. چرا که دامین های با ۱۵ کارکتر بیشتر سخت تر به یاد کاربر می ماند.

اگرچه که موتور های جست و جو و ورودی گرفتن از این سایت ها بسیار مهم هست اما نباید مورد مهم تری را فراموش کنید و آن هم کاربران شما هستند.

در صورتی که از دامنه بلندی استفاده کنید بیاد آوردن و به خاطر سپردن آن سخت خواهد شد و امکان ایجاد غلط املایی در هنگام وارد کردن آن توسط کاربران بالا میرود و همین مسئله می تواند میزان قابل توجهی از ترافیک شما را کاهش دهد.

۳- تلفظ و هجی ساده ای داشته باشد.

از کلماتی استفاده کنید که تلفظ آنها راحت باشد و بتوانید اون رو به راحتی که مینویسید در گفتار ذکر کنید.

و دیگران هم به راحتی متوجه بشوند و طرز نوشتن آن را به طور کامل بفهمند.

۴- انتخاب عنوان منحصر بفرد و مارک

اسمی که برای وبسایت خود انتخاب میکنید باید منحصر بفرد باشد. و باعث شود که با شنیدن نام وبسایت شما فقط به وبسایت شما فکر کنند.

انتخاب نامی که شبیه وبسایت های بزرگ باشد و یا دارای کلماتی از آنها باشد کار ساده ای است. اما انتخاب نامی منحصر بفرد و زیبا کار سختی است ولی بسیار تاثیر گذار برروی وبسایت شما

شما همچنین می توانید یک نام مارک انتخاب کنید. یک نام مارک علاوه بر منحصر بفرد بودن ، جذاب و به یاد ماندنی نیز هست. برای مثال دامنه amazon.com یک دامنه بسیار مارک تری نسبت به دامنه buybooksonline.com می باشد.

۵- استفاده نکردن از خط فاصله

استفاده از خط فاصله در دامنه وبسایت می تواند باعث اسپم شناخته شدن دامنه و همچنین اشتباه در تلفظ و سردرگمی کاربران بشود.

به عنوان مثال اگر شما از دامنه ای خوشتان می آید و نسخه اصلی آن گرفته شده و می خواهید با اضافه کردن یک خط فاصله دامنه ای مشابه آن داشته باشید به هیچ وجه این کار را نکنید چرا که همین کار باعث غلط املایی کاربران می شود و درصورتی که یادشان برود خط فاصله را قرار بدهند ترافیک شما برای آن سایت ارسال خواهد شد.

۶- از تکرار حروف پرهیز کنید

استفاده نکردن از دامنه ای با حروف تکراری می تواند بسیار ایده خوبی باشد چرا که بسیار باعث غلط املایی می شود. و می تواند ترافیک وبسایت شما رو تحت تاثیر بگذارد. برای مثال شما دامنه ای مانند وبسافت ۳ را دوست دارید ولی آن از قبل گرفته شده است. شما سعی می کنید دامنه ای مانند weeeebsoft3.com را به ثبت برسانید. و اینکار به شدت اشتباه است. و بسیار اثرات منفی دارد.

۷- نامی قابل گسترش انتخاب کنید.

استفاده از نامی که به موضوع وبسایت شما مرتبط باشد بسیار مناسب است چرا که به کاربر قبل از ورود به سایت شما کلیتی از موضوع وبسایت را میدهد. اما بهتر است نامی انتخاب کنید که اگر در آینده خواستید موضوعات بیشتری به وبسایت خود اضافه کنید مشکلی نداشته باشید. و نام دامنه شما از گسترش وبسایت شما جلوگیری نکند.

به عنوان مثال ممکن است یک گلفروش دامنه ای مانند orchidblog.com برای وبسایت خود انتخاب کند. اما هنگامی که این فرد بخواهد در مورد گلی به غیر از گل ارکیده بنویسد. ممکن است نام دامنه ای که انتخاب کرده از جذب کاربرانی که به گل های دیگری به غیر از ارکیده علاقه دارند جلوگیری کند.

این مطلب را هم بخوانید : ۳ باور اشتباه در مورد وردپرس

نکته آخر …

بعد از اینکه با رعایت اصول ذکرشده مناسب ترین آدرس دامنه را برای سایتتان انتخاب کردید پیشنهاد میکنم حتما دامنه خود را ۵ ساله یا ۱۰ ساله ثبت کنید این کار مزیت های زیادی دارد و از یکسری خطرات جلوگیری میکند که در یک مقاله مجزا مفصل به آن میپردازیم

با رعایت کردن این موارد و کمی خلاقیت مطمئن باشید که می توانید در انتخاب دامنه بهترین عملکرد را داشته باشید و همیشه با افتخار آن را به دیگران معرفی کنید.

محمد جواد کوشکی
خودمو یک متخصص نمی دونم چون هر روز دارم چیز های جدیدی در حوزه کسب و کار اینترنتی یاد می گیرم.