زمان پیاده سازی خط پایان یک پروژه توسعه وب بسیار هیجان انگیز است. همانطور که شما در بهبود کسب و کار خود و تسهیل فرآیندهای خود تلاش می کنید، در این مقاله امروز می خواهیم به  راه های مختلفی که می توانید یک پروژه را طوری پایان دهید که هر ۲ طرف راضی باشند بپردازیم .

 ۷ مرحله برای اتمام پروژه و اطمینان دادن به مشتری وجود دارد 

آخرین چیزی که می خواهید پس از پایان یک پروژه انجام شود، «رضایت» یک مشتری است و گاهی روابط عمومی نادرست با مشتریان باعث نتایج بسیار بدی برای روند کاریتان میشود و همچنین دارای تاثیرات منفی در آینده هم نیز هست .

تکمیل یک پروژه و توسعه آن نبایستی فقط برای از سر باز کردن آن ها باشد بلکه بایستی به تمام نیازها و همچنین اطمینان مشتری پاسخ درستی دهید زیرا در هر صورت آن ها با به شما اعتماد کرده اند و شما بایستی در مقابل اعتماد آن ها رضایتشان را جذب کنید ، اکنون شما با این مراحل نتنها پروژهتان را بی نقص پایان میدهید بلکه  بذر دانه ای را در آن برای آینده قرار میدهید .

در اینجا ۷ مرحله برای ایجاد فرآیند پس از توسعه شما وجود دارد:

مرحله ۱: ایجاد چک لیست

در هر مرحله از توسعه تان چک لیست قرار دهید به این منظور که در هر مرحله که مشتری از آن ناراضی است و نیاز به تغییر دارد ،لازم نیست که به مرحله اول بازگردید و کافی است که تغییرات را در همان مرحله انجام دهید . از طریق این راه حل حتی اطمینان حاصل میکنید که امنیت را نیز پوشش داده اید. شما همچنین می توانید از چک لیست ها برای پوشش یک نگاه گسترده تر به پروژه خود پیش از راه اندازی استفاده کنید . از لحاظ ذخیره و ایجاد این چک لیست ها، از وظیفه یا نرم افزار مدیریت پروژه نیز میتوانید استفاده کنید.

مرحله ۲ : با تیم خود صحبت کنید

قبل از شروع پروژه تمام مراحل مربوط به پروژه را توسط تیمتان بررسی کنید تا اتفاق غیر قابل پیش بینی برایتان پیش نیاید و همچنین توصیه میشود که حتما پروژه ها به صورت تیمی انجام شود زیرا نه تنها باعث میشود که بتوانید گام های محکم تری بردارید و همچنین باعث میشود که در توجیح مسائل پیش آمده در روبرویتان مستحکم تر گام برداربد.

مرحله ۳ : پیش بینی آینده

در مورد تمام مسائل مربوط به پروژه پس از تحویل پروژه صحبت کنید، به گونه ای که فرضیاتی در باب ناراضیت مشتری برای خود ایجاد کنید و بدنبال جواب های منطقی برای آن باشید در این صورت اگر حتی مشتری از پروژه تحویلی شما ناراضی باشد با جواب های مستحکم و منطقی شما قانع میشود.

مرحله ۴ : جمع آوری دارایی ها

در این مرحله به این معنی است که بایستی تمام کارهایی که برای مشتریانتان انجام داده اید لیست کنید و در اختیار مشتریان خود قرار دهید حتی مانند لوگو ای که برای آن طراحی و در نظر گرفته اید و یا یک سری ویژگی های مضاعف را ,این روند باعث میشود که مشتری اطمینان حاصل کند که پول خود را برای سرویسه درستی خرج کرده است .

مرحله ۵ :راهنمایی

در این مرحله میتوانید توسط تیمتان یک فایل برای راهنمایی کار و یا استفاده از آن در نظر بگیرید .این مرحله برای سایت های وردپرس بسیار پر بازده است و بسیار استقبال میشود بنابراین در بیشتر مقاله این مرحله بسیار توصیه شده است .

مرحله ۶ : در تماس بودن

یکی از مشکلاتی که اکثر مشتریان دارند این است که از این میترسن که تنها تماس ها قبل از تحویل پروژه ادامه دارد و اینکه با اتمام پروژه رابطه بین آن ها قطع میشود و در صورتی که در قسمتی به مشکل بربخورند دیگر امکان تماس با تیم را ندارند . این مرحله به مشتریان این اطمینان را میدهد که سرویس شما دارای ضمانت میباشد و میتوانند در هر زمان با شما در تماس باشند و البته شما میتوانید طی زمان های برنامه ریزی شده در مدت زمان محدودی با آن ها در تماس باشید .

مرحله ۷ : مشارکت

در این مرحله شما میتوانید یک جلسه توجیهی برای راهنمایی آن ها برای آینده سایتتشان در اختیار بگذارید و همچنین نمونه ای از کار هایی که ممکن است در آینده به آن بربخورند شرح دهید ،این عمل نه تنها باعث میشود که این مشتری تا مدت زمان طولانی از شما سرویس بخواهد بلکه باعث میشود به دیگر افراد ،تیم شما را به عنوان یک تیم منسجم معرفی کند .

این ۷ مرحله به شما این امکان را میدهد که یک پروژه را به صورت عالی به پایان برسانید و همچنین باعث میشود مشتریانتان یک حس رضایت متقابل داشته باشند و در دیگر جاه ها شما را به عنوان یک سرویس دهنده و یا یک تیم عالی معرفی کنند که خوب همه اینها باعث افزایش کسب و کار شما خواهد شد .

امیدوارم مفید واقع شده باشه .

موفق باشید .

عفیفه خدنگی