در این آموزش از سری آموزش وردپرس به بررسی ۷ نکته برای افزایش سرعت وردپرس برای موبایل می پردازیم. در دنیای سایبری هیچ چیز نمی تواند از داشتنیک وب سایت عالی با نسخه موبایلی که به درستی کار نمی کند بدتر باشد! اگر می خواهید کاربران هنگام مرور با دستگاه موبایل خود در سایت شما بمانند، باید وقت و توجه بیشتری به خرج دهید.

افزایش سرعت وردپرس در حالت موبایل

افزایش سرعت وردپرس در حالت موبایل

دلایل افزایش سرعت وردپرس در حالت موبایل

سه دلیل اصلی برای بهبود سرعت وردپرس  برای موبایل و تبلت وجود دارد:

 1.  امروزه دسترسی افراد به گوشی های همراه، اینترنت وایرلس یا شبکه های همراه آسان شده و کاربران زیادی هستند که از طریق موبایل خرید و یا به مطالعه بر روی وبسایت ها می پردازند.
 2. فضای در دسترس مانیتور افراد هنگامی که با گوشی همراه وارد سایت شما می شوند نسبت به وقتی که با دسکتاپ وارد می شوند به طور چشمگیری کوچکتر است.
 3. موتورهای جستجو بویژه گوگل نیز در نتایج جستجوی انجام شده توسط تلفن‌ های همراه، اولویت را به وب سایت هایی می‌دهند که از تطبیق پذیری بیشتری با تلفن های هوشمند برخوردار هستند.

بنظر می رسد که دلایل بالا برای افزایش سرعت سایت برای موبایل کافی باشند.

در این مقاله به ۷ نکته در ارتباط با سایت های موبایل دوستانه می پردازیم.

 • تغییرات و بروزرسانی های ایجاد شده در تلفن همراه نشان داده نمی شوند
 • navigation (ناوبری) نامناسب است
 • طراحی ریسپانسیو به طور ناگهانی متوقف می شود
 • تصاویر به کندی بارگذاری می شوند.
 • مطالب مهم آشکار نیست
 • وبسایت دارای محتوای اضافی است
 • داده ها برای صفحه های کوچک پیچیده است

تغییرات ایجاده شده در تلفن همراه نمایش داده نمی شود

وقتیکه کاربر برای بار اول به وبسایت شما سر می‌زند همه چیز برای بار اول برایش بارگذاری می‌شود. اما برای دفعات بعدی، تمامی اطلاعات در آن ذخیره شده و دیگر نیازی نیست مدت زمان قبلی را برای لود شدن سایت صرف کند. این موضوع به Cache مرورگر برمی‌گردد. شما با نصب یک افزونه کش وردپرس  مثل LiteSpeed Cache می توانید این مورد را راحت تر و بهتر کنید.

حال تصور کنیدشما وقت زیادی را صرف بروزرسانی در وبسایت خود کرده اید و این تغییرات روی دسک تاپ شما عالی به نظر می رسند. ولی در دستگاه تلفن همراه نشان داده نمی شوند.

یکی از مهمترین دلایل آن می تواند حافظه کش باشد. مرورگر تلفن همراه شما می تواند نسخه قدیمی سایت شما را که قبلا بارگیری کرده اید نشان دهد. یا اینکه سایت شما روی نسخه قدیمی صفحه شما نگاه داشته شده و نمی تواند نسخه اصلاح شده را نشان دهد.

برای اینکه نسخه بروز رسانی شده وبسایتتان بارگذاری شود باید حافظه کش یا نهان را پاک کنید.

۴ قدم برای رفع این مشکل:

مرورگر خود را چندین بار بروی تلفن همراه و دسک تاپ خود بارگیری کنید.

وب سایت خود را بروی دستگا ههای مختلف تلفن همراه آزمایش کنید.

با افزونه caching سایت خود را پاک کنید.

با شرکت هاستینگ خود تماس بگیرید تا ببینید سیستم ذخیره سازی دیگری در سرور شما وجود دارد که احتیاج به پاک کردن داشته باشد.

Navigation (ناوبری) نامناسب است

(ناوبری یا مسیر یابی سایت لینک هایی است که صفحات یک وب سایت را به یکدیگر متصل می کند و مسیری برای حرکت در صفحات سایت می سازد.)

افزایش سرعت وردپرس برای موبایل

ایجاد منوی ناوبری که در تلفن همراه به خوبی کار کند می تواند برای شما یک چالش باشد. چنانچه وب سایت شما شامل زیر مجموعه ها و صفحات بسیاری است، قرار دادن همه آن ها در یک صفحه کوچک مشکل می شود. به طور کلی نباید تعداد لینک ها به صفحات دیگر سایت در صفحه اصلی(home page) بیش از حد زیاد باشد.

مثلا اگر شما تنها چهار تا ۵ مورد در navigation سایت خود داشته باشید، در دستگاه موبایل خوب به نظر می رسد اما اگر زیر مجموعه های بیشتری دارید، روی هم قرار می گیرند و شلوغ به نظر می رسند. و باعث سردرگمی کاربران می شود.

برای داشتن یک وب سایت موبایل دوستانه و افزایش سرعت وردپرس برای موبایل باید این مشکل را حل کنید. در زیر روش هایی که برای حل این مشکل وجود دارد آورده شده است:

 • استفاده از کلمات کلیدی در عنوان منوها
 • کمتر از هفت آیتم در منوی سایتتان داشته باشید
 • استفاده از سرمنو و ایجاد زیرشاخه(زیرمنو)
 • ریسپانسیو بودن منو (منو های همبرگری)
 • لوگو در هدر سایت قرار گیرد و به صفحه اصلی لینک باشد

طراحی ریسپانسیو به طور ناگهانی متوقف می شود

(ریسپانسیو : زمانی که کاربران با استفاده از دستگاه های مختلف مانند گوشی، تبلت، لپتاپ و… وارد سایت شما میشوند، سایت شما به دلیل استفاده از این ویژگی و هوشمند بودن، به صورت خودکار تغییر اندازه داده و استاندارد به نمایش در می آید.)

زمانیکه بروزرسانی جدیدی برای یک افزونه می آید، حتما اتفاقات و تغییراتی بروز داده که نسخه جدیدی ارائه شده است. این تغییرات ممکن است مربوط به بهبود عملکرد ،مسائل امنیتی و … باشد. بنابراین همیشه پیشنهاد می‌کنیم افزونه‌های خود را جهت بهبود سرعت وردپرس برای موبایل بروز رسانی کنید.

گاهی بروزرسانی یک افزونه یا نصب افزونه ای جدید می تواند در طراحی ریسپانسیو شما تاثیر بگذارد. و قابلیت ریسپانسیو بودن سایت شما برای موبایل ناگهان متوقف شود.

بهبود سرعت وردپرس برای موبایل

طراحی ریسپانسیو

حال از کجا بفهمیم که کدام افزونه مقصر است؟

همه افزونه ها را فورا غیر فعال نکنید. می توانید هر کدام از افزونه ها را یک به یک غیر فعال کرده تا علت را پیدا کنید.

دلیل احتمالی دیگر می تواند تغییرات تصادفی یا عمدی یک قطعه یا حتی یک خط از کدی باشد. کدهای اصلی را بازیابی کنید تا ببینید آیا وبسایت پاسخگو دوباره شروع به کار می کند؟

اگر حتی یک خط کد هم از یک فایل هدر html کم شده باشد، می تواند طراحی رسپانسیو را خراب کند. چرا که تلفن همراه شما فرض می کند سایتی که مشاهده می کنید وب سایتی با اندازه کامل است.

برای رفع این مشکل، قطعه کد زیر را به به بخش هدر اضافه کنید:

بهبود سرعت وردپرس برای موبایل

گاهی اوقات وقتی یک افزونه یا قالب به روز رسانی می شود ، این کد ناپدید می شود.

زمان بارگذاری تصاویر بیش از حد طولانی است

تصاویر با حجم زیاد که بهینه سازی نشده اند می توانند سرعت بارگذاری صفحات وب را کاهش دهند. و این می تواند برای کاربران تلفن همراه نا امید کننده باشد.

نسخه وردپرس نسخه ۴.۴ و بالاتر به صورت خودکار کوچکترین نسخه از یک تصویر روی سرور شما را ارائه می دهد.

چنانچه وردپرس خود را به جدیدترین نسخه بروزرسانی کرده اید اما هنوز سایت شما به اندازه کافی سریع بارگذاری نمی شود می توانید:

از افزونه هایی مانند افزونه  فشرده ساز تصاویر وردپرس  WP Smush Pro  برای تغییر اندازه و بهینه سازی تصاویر خود استفاده کنید.

یا قبل از آپلود تصاویر در سایت خود از یک ابزار فشرده سازی و بهینه سازی استفاده کنید.

مهمترین مطالب آشکار نیست

مطمئن شوید که مهمترین مطالب سایتتان در بالای صفحه ظاهر شود به طوریکه اولین چیزی که از وبسایتتان روی موبایل نمایان می شود همین باشد. اگر شما قبل از مطلب اصلی ، محتوای زیادی  قرار داده باشید، کاربران موبایل باید به پایین حرکت کنند و ممکن است اصلا این کار را نکنند. پس مهمترین قسمت محتوای وبسایتتان را در بالای صفحه قرار دهید. اگر کاربر نیاز به حرکت زیادی در سایت شما داشته باشد ممکن است قبل از اینکه بتواند مطالب خود را مشاهده کند سایت را ترک نماید.

کاربران اینترنت برای صفحاتی که زمان زیادی در حالت بارگذاری می مانند تامل نکرده و آن را ترک می کنند. بعضی از وب سایت ها برای پر کردن فضای خالی هنگام باز کردن روی دسک تاپ ، دارای محتوای غیرضروری زیادی هستند. بنابراین شما جهت افزایش سرعت وردپرس برای موبایل باید تنها به مسائل ضروری بپردازید و محتوای غیرضروری را در حالت نمایش موبایل غیرفعال کرده و نمایش ندهید تا سرعت سایت وردپرسی در حالت موبایل افزایش پیدا کند.

معمولا وب سایت هایی که از کاربران تلفن همراه آگاهی ندارند در این دسته قرار می گیرند. برای بارگیری این سایت ها زمان و پهنای باند بیشتری نیز مصرف می شود.

وبسایت دارای محتوای اضافی است

صفحه اصلی سایت شما هرچه سبک تر باشد، بهتر است! طبیعتا سایت هایی که در طراحی رابط کاربری از عناصر پیچیده ای  مانند فرم های چند مرحله ای، جدول ها و ویژگی های جست و جوی پیشرفته استفاده می کنند یک تجربه کاربری ضعیف تلفن همراه تولید می کنند.

یک راه حل این است که برخی از اطلاعات را حذف کرده و یا از دید کاربران موبایل پنهان کنید. البته که ابن یک راه حل ایده آل برای کاربرانی که می خواهند به این اطلاعات دسترسی داشته باشند نیست.

برای جلوگیری از این مشکل، وبسایت mobile freindly خود را تا حد امکان بهینه سازی کنید. و هر عنصر غیر ضروری را حذف کنید.

دادها برای صفحه های کوچک پیچیده است

جهت بهبود وردپرس برای موبایل، در زمان طراحی فهرست برای سایت باید به این نکته توجه کنیم که صفحه موبایل از صفحه دسک تاپ یا لپ تاپ کوچکتر است. این فهرست در لپ تاپ یا دسک تاپ می تواند کزینه های زیادی داشته باشد و بزرگتر باشد ولی در صفحه موبایل همه گزینه ها باید متناسب با صفحه و مختصر باشد تا کاربر دچار سردرگمی نشود

فرم های پیچیده با ردیف ها و ستون های زیاد هنگام مشاهده در صفحه های کوچک تلفن همراه می تواند مشکل ایجاد کند. جهت بهبود سرعت سایت وردپرس برای موببایل بهترین راه حل استفاده از جداول رسپانسیو است.

افزونه ای مانند WP Responsive Table می تواند این کار را به راحتی انجام دهد.

بهبود سرعت وردپرس برای موبایل

در هنگام مشاهده در دستگاه تلفن همراه ، ستون ها برای قرار گرفتن در صفحه کوچکتر جمع می شوند.

بهبود سرعت وردپرس برای موبایل

حرف آخر

از آنجا که استفاده از موبایل روز به روز در حال رشد است، بهبود سرعت سایت های تجاری برای استفاده موبایل ضروری است.

شما همچنین باید همیشه عملکرد سایت خود را رصد کنید و در صورت لزوم ترفندهایی را برای بهبود عملکرد و تجربه کاربر ایجاد کنید و تجربه کاربری را بدون قربانی کردن عملکرد سایتتان بهبود ببخشید.

افزایش سرعت وردپرس برای موبایل تنها به این چند مورد خلاصه نمی شود و مسائل زیادی وجود دارد.

موفق و پیروز باشید.

محمد جواد کوشکی
خودمو یک متخصص نمی دونم چون هر روز دارم چیز های جدیدی در حوزه کسب و کار اینترنتی یاد می گیرم.